Земеделието в ЕС: Повече пари за подпомагане при бедствия, по-хлабави екологични стандарти
ЕК се стреми да намали бюрокрацията в сектора, но това може да влезе в противоречие с по-ранните препоръки за повишаване на устойчивостта на земеделието

Планът на Европейската комисия за намаляване на бюрокрацията в полза на земеделските производители рискува да навреди на планетата.
Изпълнителният орган на ЕС иска да отпусне повече парични средства за подпомагане на земеделските стопани, пострадали от природни бедствия, като същевременно отслаби самите екологични правила, които са предназначени за опазване на околната среда.
Това е основният извод от планирания пакет от реформи за опростяване на селскостопанските политики на блока, които представляват над една трета от общите разходи. Той е продължение на продължаващият процес на загърбване на „Зелената сделка“, след като протести в селските райони засенчиха кампанията за европейските избори през юни миналата година.
Според проекта, с който разполага POLITICO, пакетът за опростяване на земеделските правила ще намали още повече екологичния контрол върху отпускането на средства по Общата селскостопанска политика. Той също така ще освободи дребните земеделски производители от някои проверки и ще повиши горната граница на плащанията на субсидии за малките стопанства.
„Необходим е по-добър баланс между изискванията и стимулите, за да се направлява преходът към устойчивост на селското стопанство и да се насърчават иновациите“, пише изпълнителният орган на ЕС в преамбюла на регламента, който ще намали условията, прилагани към плановете на общата селскостопанска политика на национално равнище, които са в ход от няколко години.
Преди представянето на реформата на 14 май комисарят по земеделието Кристоф Хансен настоява, че Комисията ще подкрепи прехода към устойчивост в сектора.
„Не можем да водим дискусия за бъдещето на селското стопанство, без да обърнем внимание на устойчивостта. Затова е важно да подобрим управлението на риска и кризите, за да се адаптираме към изменението на климата“, коментира той в реч в четвъртък, като добавя, че земеделските стопани трябва да получават повече помощ, „за да възстановят производствения си потенциал“ след природни бедствия.
Пакетът за селското стопанство - една от няколкото „омнибус“ мерки за опростяване на нормативната уредба на ЕС - пристига в разгара на по-широк дебат за бъдещите приоритети. Във връзка с войната в Украйна и поведението на президента на САЩ Доналд Тръмп, Урсула фон дер Лайен иска да постави по-голям акцент върху индустриалната конкурентоспособност и международната сигурност. Но тъй като през юли Комисията трябва да представи дългосрочен бюджетен план за периода 2028-2034 г. за финансиране на тези приоритети, нейният отдел за селското стопанство, министрите на земеделието и европейските законодатели твърдят, че разходите по това перо трябва да се увеличат, а не да се намаляват, за да се гарантира, че селското стопанство в Европа има икономическо бъдеще.
Хансен, бивш говедовъд от Люксембург, обещава да защитава тези приоритети и да предпази земеделските стопани от бюджетни съкращения. Те са приоритет и на неговото политическо семейство - Европейската народна партия, която се позиционира като защитник на фермерите.
По-хлабави стандарти
В проектодокумента се предлага по-голяма гъвкавост по отношение на начина, по който земеделските стопани прилагат някои екологични стандарти - известни като изисквания за добро земеделско и екологично състояние на земята - при които спазването им е обвързано с изплащането на земеделски субсидии. Така например, той иска да улесни земеделските стопани при използването на постоянно затревени площи, които обикновено се оставят настрана за увеличаване на биоразнообразието и поглъщането на въглерод. Проектът предвижда увеличаване на максималното количество, което може да бъде изгубено, от 5 на 10% в сравнение с 2018 г., по-специално за да се вземат предвид нуждите на земеделските стопанства, като например увеличаване на производството.
Документът предвижда също така промяна на определението за това какво се счита за „водно течение“ в стандарта, свързан с опазването на водите (GAEC 4). Това може да доведе до намаляване на броя на реките, които отговарят на определението за защита, и следователно до въвеждане на по-малко буферни ивици за предотвратяване на замърсяването и оттичането на земеделски продукти.
Що се отнася до опазването на влажните зони и торфищата, Комисията признава, че задължението може да бъде „скъпо за земеделските стопани“ и „значително да ограничи възможностите им да променят или адаптират използването на земята си“. Поради това тя предлага да се даде възможност на страните членки да компенсират по-добре земеделските стопани за тази работа, без да се увеличават изискванията за защита.
Служител на ЕС казва пред POLITICO, че пакетът за опростяване би могъл да навреди още повече на „Зелената сделка“, като отбеляза натиска от страна на държавите членки на ЕС за още по-голямо намаляване на изискванията за възобновяема енергия.
Помощ при бедствия
В краткосрочен план Комисията иска да улесни правителствата на ЕС при отпускането на парични средства в подкрепа на земеделските стопани, засегнати от климатичните въздействия, като наводнения и суша.
Предложението предвижда създаването на два нови фонда и разрешаване на директни плащания, за да се „даде възможност на най-засегнатите земеделски стопани да бъдат компенсирани бързо“. Националните органи следва също така да определят „по-висок процент на обезщетение“ за земеделските стопани, които са обхванати от застраховка или други инструменти за управление на риска, се посочва в документа.
Системата за условност, която ограничава начина, по който националните органи могат да разпределят средствата по общата селскостопанска програма, допринасящи за опазването на природата, околната среда и климата, „не следва да се прилага за допълнителните плащания за земеделските стопани след природни бедствия, неблагоприятни климатични събития или катастрофични такива в рамките на директните плащания“, се добавя в документа.
Опростяването е резултат от 18-месечен политически процес, иницииран от Фон дер Лайен чрез провеждането на Стратегически диалог за бъдещето на селското стопанство на ЕС, в рамките на който беше изготвен обширен каталог с политически препоръки. След това те бяха вписани в собствената Визия за земеделието и храните на Хансен през февруари.
Мерките за опростяване са в отговор на някои препоръки от стратегическия диалог, по-специално относно необходимостта от насърчаване на биологичното земеделие. Но те изглежда влизат в противоречие с други, като например повече действия за „улесняване на адаптирането на селското стопанство към променящите се климатични и екологични условия, практики за напредък към устойчиво използване на вода и по-малко ресурсоемко земеделие“.