Най-богатите в света през последните месеци усилено търсят персонализирани услуги за управление на състоянието им.

Но да намериш финансов мениджър се оказва трудна задача.

Според последни данни на Deloitte към септември миналата година са регистрирани 8030 семейни офиси, управляващи активи за 3,1 трилиона долара. До 2030 г. се очаква броят им да нарасне до 10 720 с активи на стойност 5,4 трилиона долара, съобщава CNBC.

„Според нашите оценки до 2034 г., при сегашните нива на производителност на консултантите, работната сила на консултантите по благосъстоянието ще намалее до степен, в която тази сфера ще се сблъска с недостиг на около 100 000 консултанти“, съобщи в доклад от февруари McKinsey.

Според Доклада за семейните офиси в Северна Америка на RBC и Campden Wealth, публикуван през септември миналата година, значителен брой офиси съобщават, че наемането на служители е „голямо предизвикателство“ и изразяват трудности при набирането и задържането на персонал. Същото важи и за европейските семейни офиси.

В същото време семейните офиси в разрастващите се азиатски центрове за богатство като Сингапур се насочват към автоматизиране на работните процеси и аутсорсинг поради недостига на таланти.

Той обаче не се дължи само на липсата на квалифицирани кандидати, а и на особената селективност от семейните офиси, допълва CNBC.

Проблеми с доверието

Някои семейни офиси са особено бдителни когато става въпрос за наемане на идеалния кандидат. Ключовият критерий: Доверие.

„В сферата на семейните офиси много често не най-добрият човек за работата я получава, а този, на когото се има доверие“, обяснява Тобиас Престъл, управляващ директор на Prestel and Partner Family Office Conferences.

„Ако разполагате с 500 милиона долара, на кого ще се доверите? На кого ще дадете ключа за всичко? Не е лесно решение.“

Семейните офиси често се стремят да комбинират длъжности като главен инвестиционен директор и финансов директор, където се надяват да намерят идеалната дясна ръка, коментира Ирис Сю, основател на компанията за счетоводни и корпоративни услуги Jenga, която наема специалисти за семейните офиси в Сингапур.

„Това е много отговорна задача. Малко професионалисти са едновременно готови и способни да покрият всички тези области.“

Богатите обаче засилват надпреварата в търсенето на желаните таланти. Понякога това означава да платят „дела на доверието“ или по-висока заплата, като например 190 000 долара годишно за асистенти.

Европейските семейни офиси увеличават пакетите за възнаграждение, за да задържат и привлекат таланти, като предлагат бонуси и други стимули като възможности за инвестиране и дял от печалбите от управлението на инвестиции, показва доклад на Campden Wealth и HSBC.

Рискова длъжност

Младите служители не са склонни да работят в семейни офиси поради липсата на ясна корпоративна структура, както и поради това, че това се възприема като „работа за пенсионери“, заявиха експерти в бранша пред CNBC.

Да работиш за богата фамилия и да бъдеш на нейно разположение изисква сложен баланс, който невинаги е лесно да се постигне.

„Трябва да държите егото си под контрол, но и да сте достатъчно уверени, за да изкажете мнението си. Това е баланс да можете да говорите със семейството като съветник, но и да разбирате, че в крайна сметка решението винаги ще бъде тяхно.“, обясняват експерти.

Това е причината, поради която Джон, юрист в средата на 40-те, който отказва да приеме предложение за работа като главен съветник в базиран в Сингапур семеен офис.

„За човек на моя етап от кариерата тогава, със семейство и различни задължения, това беше твърде голям личен риск, когато основно един човек може да реши да ме уволни.“

Сред другите причини за отказа си от длъжността той посочва потенциалната липса на прозрачност и процес на обсъждане на възнагражденията и повишенията.

Адвокатът, който по онова време работи в инвестиционна банка, е имал опасения, че приемането на работа в семеен офис на сравнително ранен етап от кариерата ще затрудни завръщането му в корпоративния свят.

Експерти допълват, че текучеството на длъжностите по инвестиции в семейните компании е предимно между една и две години.

За да се реализирате успешно като мениджър в семеен офис, е важно да нямате нищо против, ако напредъкът ви е по-скоро в професионален план като квалифициран служител, а не непременно като издигане в кариерната йерархия, допълват специалисти в сферата.