Какво общо имат AI, правата на работниците и индустриалната революция с името на новия папа?
По време на първата си среща с кардиналите Папа Лъв даде да се разбере, че ще следва примера на покойния папа Франциск в ангажимента му към социалната справедливост
&format=webp)
Папа Лъв XIV заяви в събота, че е избрал своето папско име частично в чест на Папа Лъв XIII – заради неговата отдаденост на социалните въпроси и правата на работниците по време на индустриалната революция.
Лъв посочи, че светът днес е изправен пред нови предизвикателства относно правата на работниците – и на човечеството като цяло – поради възхода на изкуствения интелект.
„В нашето съвремие Църквата предлага на всички съкровищницата на своето социално учение като отговор на нова индустриална революция и на развитието в сферата на изкуствения интелект, които поставят нови предизвикателства пред защитата на човешкото достойнство, справедливостта и труда“, каза първият американец, заел Светия престол в историята на Католическата църква. Преди избирането си от ватиканския конклав в четвъртък бе известен като кардинал Робърт Франсис Превост.
Папа Лъв XIII, чието име частично вдъхновява избора на Лъв XIV, е избран през 1878 г. Той е сред най-изтъкнатите фигури в историята на социалното учение на Католическата църква, особено що се отнася до правата на работниците и социалната справедливост.
В енцикликата си Rerum Novarum от 1891 г. покойният папа Лъв XIII разглежда правата на работниците и капитализма в зората на индустриалната епоха. Той критикува както ненамесата в развитието на капитализма, така и държавно ориентирания социализъм, давайки облик на една ясно изразена католическа насока в икономическото учение, отбелязва в публикация за БТА Пламен Йотински.
Pope Leo XIV explains his choice of name:
— Vatican News (@VaticanNews) May 10, 2025
"... I chose to take the name Leo XIV. There are different reasons for this, but mainly because Pope Leo XIII in his historic Encyclical Rerum Novarum addressed the social question in the context of the first great industrial revolution.… pic.twitter.com/bI4F1EBIS8
Думите на Лъв XIV бяха сред първите ясно изразени сигнали за визията му като нов ръководител на Римокатолическата църква и за приоритетите в неговото служение.
В първата си среща с кардиналите след избора, Лъв даде да се разбере, че ще следва примера на покойния папа Франциск в ангажимента си към социалната справедливост.
„Това се видя ясно в примера на толкова много мои предшественици, а най-скоро и в лицето на самия папа Франциск – чрез неговия живот на пълно себеотдаване в служба, на скромен и прост живот, на пълно упование в Бога през цялото му служение и на спокойно доверие в мига на завръщането му в Дома на Отца“, каза той.
Към края на понтификата си Франциск все по-ясно говореше за заплахите за човечеството, които представлява изкуственият интелект, и призова за международен договор за неговото регулиране, припомня БТА.
Той предупреждаваше, че такава мощна технология рискува да превърне човешките отношения в обикновени алгоритми. Франциск предаде посланието си на Групата на седемте индустриализирани държави (Г-7), когато се обърна към тяхната среща на върха миналата година, настоявайки, че AI трябва да остане ориентиран към човека така, че решенията за това кога да се използват оръжия или дори по-малко смъртоносни инструменти винаги да остават взети от хора, а не от машини.
Покойният аржентински папа използва и годишното си послание за мир през 2024 г., за да призове за международен договор, който да гарантира, че AI се разработва и използва по етичен начин, с аргумента, че технология, лишена от човешките ценности на състрадание, милосърдие, морал и прошка, е твърде опасна, за да се развива безконтролно.