Мозъчни импланти лекуват наркозависимости
Пациенти, страдащи от остра наркотична зависимост, ще бъдат подложени на лечение с мозъчни импланти, които подтискат желанието за употреба на упойващи вещества.
Терапията, която се провежда в САЩ, е първата по рода си и вече е изпробвана успешно, пише BBC.
33-годишният Джеръд Букхалтър се бори със своята наркозависимост повече от десетилетие, като през този период на няколко пъти се отказва и впоследствие се завръща към дрогата. Преживял е и няколко свръхдози.
Той вече се е подложил на операцията за поставяне на мозъчен имплант, който да му помогне да преодолее проблемите.
Доктор Али Резай от университетската болница в Западна Вирджиния, който ръководи хирургическата интервенция, казва, че устройството играе ролята на "мозъчен успокоител". Още трима доброволци ще се подложат на операцията в следващите няколко седмици.
Процедурата, която е одобрена от Американската служба по храните и лекарствата, започва със серия от изследвания с мозъчен скенер. След това лекарите пробиват малка дупка в черепа, през която поставят в един от дяловете на мозъка електрод с големина около 1 милиметър.
Зоната, върху която той действа, отговаря за пристрастяването и самоконтрола.
Методът, който е известен като дълбока мозъчна стимулация, се прилага и при лечението на заболявания, като Паркинсон, епилепсия и обсесивно-компулсивно разстройство. Около 180 000 души живеят с мозъчни импланти.
Това обаче е първият случай, в който технологията се използва за преодоляване на наркотична зависимост. През следващите две години пациентите ще бъдат наблюдавани внимателно от екип, в който участват лекари, психолози и представители на държавните регулатори.
"Наркозависимостта е комплексен проблем, който включва множество социални елементи, както и известна доза генетично предразположение. Някои пациенти нямат достъп до медикаменти и постепенно мозъкът им се променя, като започва все повече да "иска" употребата на наркотични вещества", обяснява Али Резай.
По думите му мозъчните импланти могат да бъдат спасение за хората, които вече са опитвали всякакъв друг вид лечение. Той припомня, че свръхдозите са основната причина за смъртните случаи при хората под 50-годишна възраст в САЩ.
"Над половината пациенти, които са се лекували от наркозависимост, впоследствие се завръщат към дрогата. Трябва да намерим някакво решение, защото това е проблем, който застрашава човешки животи", казав още д-р Резай.
Той обаче не смята, че технологията скоро може да намери масово търговско приложение извън медицината.
По думите му няма опасност в близко бъдеще компаниите да започнат да "програмират" потребителите, тъй като подобни процедури подлежат на стриктна регулация от страна на държавата и дори в медицината приложението им е силно ограничено.