Образът на състоятелния руснак придобива все по-ясни очертания. Години наред икономисти и социолози умуваха над въпроса кой може да бъде отнесен към категорията състоятелен, предлагайки различни методики. Западните мерки, където за състоятелен човек се смята онзи, който притежава недвижима собственост, не важат за Русия по простата причина, че в периода на масовата приватизация в страната много руснаци станаха собственици на жилища и то безплатно, пише Interfax.

Руската икономическа школа (РИШ) и Citigold, подразделение на Citi за управление на финансите на богати граждани, проведоха първото за руския пазар изследване за този слой на обществото. „В продължение на седем години, през които обслужваме богати клиенти, забелязваме необикновен ръст на тази прослойка. Според нас сякаш образът на състоятелния клиент бе по-скоро обвит в мъгла, сякаш недооценен, като често пъти той е бъркан и със средната класа", признава Зденек Турек, управител на Citi за Русия и съседните й държави.

В резултат на изследването е изкристализирал образът на обезпечения руснак. Повечето от тази прослойка са женени мъже на около 45 години, с едно или повече деца в семейството и притежава ликвидни активи за 10 млн. рубли (близо 300 хил. щ.д.).

От РИШ отделят специално внимание на по-бързото нарастване на броя на богатите жени, от това на състоятелните мъже, без да дават обяснение на този факт. Не бива да се забравя, че подобна тенденция може да се дължи на благоразположението на мъжете - бизнесмени, които поделят състоянието си с близки жени и други роднини. Целта е заобикаляне на засиления контрол и изострено внимание към своята личност.

За 2008 г. към прослойката на заможните са причислени 1.2 млн. руснака, като съвкупното им богатство е оценено на 4.2 трлн. рубли (125.5 млрд. щ.д.). През миналата година броят им нарасна рекордно, но редиците оредяха предивд трудните времена, а списъкът се скъсява постоянно.

Богатите руснаци се причисляват по-скоро към консервативния тип инвеститор. Над половината от тях държат между 90-100% от ликвидните си активи в налични или банкови депозити. Активните инвеститори се срещат по-рядко. Така например активите на едва 30% от богатите руснаци (около 75%) са в задгранични инструменти.

Инвестициите в руски и чужди активи привличат основно мъже на средна възраст. Според РИШ кризата направи руснаците още по-внимателни и бдителни, преди да вземат решение за предприемане на една или друга инвестиция.

Днес на тази прослойка се падат около 30% от съвкупния доход на населението в РФ, 40% от средствата на депозит от частни лица в търговски банки и 70% от инвестициите във фондове.

Според оптимистичния сценарий числото на богатите руснаци ще намалее с 15% през тази година, до 1.02 млн. души, а съвкупните им активи ще се свият до 3.6 трлн. рубли (107.6 млрд. щ.д.), а възстановяването на редиците ще наблюдаваме не по-рано от 10 до 15 години.

„Като цяло сегментът на състоятелните руснаци демонстрира изключително динамично развитие през последните години, подобно на всички страни от БРИК (Бразилия, Русия, Китай и Индия). Тук, подобно и на другите три държави, богатите граждани бяха силно засегнати от финансовата криза и последвалата я рецесия", коментира ректорът на РИШ Сергей Гуриев.

Все пак проучването сочи, че предвид ниският дял на рискови активи в структурата на капитала на състоятелните руснаци и в контекста на благоприятна дългосрочна, макроикономическа прогноза, руският каймак на обществото е с голям потенциал за бързо възстановяване и последващ ръст, смятат експерти.