Разходите за транспорт на стоки по основните морски маршрути в световен мащаб рязко нараснаха през последния месец поради военните конфликти и екстремните климатични промени.

Тази ситуация поражда опасения за поскъпване на потребителските стоки и подчертава уязвимостта на глобалните вериги за доставки, според публикация на Financial Times.

Геополитическите конфликти и рекордно ниските водни нива, причинени от засушаванията в Европа и Латинска Америка, доведоха до рекордни тарифи по ключови маршрути като Панамския канал, река Рейн, Червено и Черно море, сочат данните на ценовата агенция Argus.

Продължаващият конфликт в Близкия изток, който на практика затвори Ормузкия проток за корабоплаване, предизвиква глобални верижни реакции, тъй като корабите търсят алтернативни маршрути за енергийни доставки.

Преди началото на войната около една пета от световния петрол и газ преминаваше през този воден път при излизането си от Персийския залив.

„Това е напълно безпрецедентно“, коментира пред FT Александър Саверис, главен изпълнителен директор на белгийската корабна компания CMB Tech, по повод бума в цените на навлата. Според него фабриките ще трябва да спрат работа или да започнат да доставят суровини от „по-скъпи части на света“.

Според данните на Argus тарифите за превоз на петрол от Персийския залив до Азия са достигнали 15,22 долара за барел на 10 август заради заплахата от атаки срещу свързани със Саудитска Арабия танкери при преминаването им през пролива Баб ел-Мандеб.

Това е най-високото ниво от 2005 г. насам, когато агенцията започва да следи тези данни, отбелязва FT.

В Черно море тарифите за танкери, които пътуват към Средиземноморието, през тази седмица също удариха най-високите си стойности от поне две десетилетия.

Таксите за преминаване през Панамския канал достигат исторически върхове поради ниското водно ниво, причинено от Ел Ниньо, и увеличения трафик вследствие на пренасочването на кораби заради кризата в Близкия изток.

Цените за запазване на времеви прозорец за преминаване през двете системи от шлюзове на канала в началото на август са достигнали съответно 1,1 млн. и 2,5 млн. долара – абсолютен рекорд в историята на статистиката.

Сушата в Европа доведе до опасно ниски водни нива в река Рейн, която е ключова транспортна артерия за тежката индустрия на Германия. По реката се превозват големи обеми суровини – от въглища и желязна руда до горива и компоненти за химическата индустрия.

Поради невъзможността баржите да се товарят на пълен капацитет, тарифите за речен транспорт до индустриални центрове като Кьолн, Дуисбург, Франкфурт и Карлсруе достигнаха най-високите си нива от 2012 г. насам.

„Без съмнение това е най-големият срив, който пазарът на морски превози някога е виждал, засенчвайки дори пандемията от Covid-19 и санкциите срещу Русия“, коментира Джон Олет, ръководител на отдела за ценообразуване на европейските товари в Argus.

Кой ще плати сметката?

Подобна тенденция се наблюдава и на пазара на контейнерни превози. Средните тарифи за превоз на контейнери от Далечния изток до Източното крайбрежие на САЩ са се увеличили с 234% на годишна база, достигайки 10 249 долара за стандартен 40-футов контейнер.

„Стресът, предизвикан от войната в Близкия изток, се превръща в дълбок структурен проблем, който няма да изчезне скоро“, смята Питър Санд, главен анализатор в компанията Xeneta.

Той предупреждава пред FT, че разходите неминуемо ще бъдат прехвърлени по веригата на доставки: „Някой трябва да плати сметката за по-скъпия транспорт и потребителите ще поемат част от тази тежест, особено при стоките с нисък марж.“

Влиянието на Иран върху Ормузкия проток, за който в момента се водят преговори с Оман относно евентуално въвеждане на такси за преминаване, засилва глобалните опасения за уязвимостта на водните пътища, които са от ключово значение за световната търговия.

„Тези важни точки стават все по-решаващи, най-вече защото по-малките държави вече осъзнават непропорционално голямото политическо и икономическо влияние, което могат да упражняват върху световната търговия в един все по-многополюсен свят“, обяснява Хенри Кура, ръководител на изследванията в корабния брокер Braemar.

По думите му дългосрочните чартърни тарифи за танкери в момента са „на или поне много близо до абсолютните рекорди, поставени през лятото на 2008 г.“