Откакто САЩ и Израел предприеха изненадващи удари срещу Иран през изминалия уикенд, Вашингтон подчертава, че военната операция ще приключи в рамките на няколко седмици и няма да се превърне в т.нар. „безкрайна война“.

Експерти обаче предупреждават, че САЩ лесно могат да затънат в операцията „Epic Fury“, ако иранският режим се окаже по-устойчив, отколкото се очаква.

„Това, което виждаме, вероятно ще се окаже по-сложно, отколкото Белият дом се е надявал“, казва пред CNBC Сюзан Малони, вицепрезидент на Brookings Institution и директор на програмата за външна политика.

„Очевидно началото на конфликта изглеждаше изключително успешно – много бързо беше обявено, че върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей е бил убит. Това беше огромен пробив в много отношения, а САЩ и Израел нанесоха сериозни щети на военните способности на Иран.“

„Но денят след това е също толкова сложен. Не съм оптимист, че ще видим бърз край на този конфликт, защото иранците ескалират в целия регион – а това е тяхната дългогодишна стратегия“, добавя тя.

Когато въздушните удари започнаха да поразяват иранското ръководство и военни обекти миналата събота, включително комплекса, в който се намираше Хаменей, убит в рамките на часове – бързо стана ясно, че операцията няма да бъде „еднократна акция“.

Въпреки това през последната седмица президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че военната операция в Иран може да приключи в рамките на „четири до пет седмици“. Високопоставени представители на администрацията – от вицепрезидента Джей Ди Ванс до министъра на отбраната Пийт Хегсет – също подчертаха, че конфликтът няма да се превърне в продължителна война от типа на тези в Афганистан или Ирак.

Подобни т.нар. „безкрайни войни“ се оказаха силно спорни и непопулярни сред американската общественост. Те са особено неприемливи за електората на Тръмп от движението MAGA, който очаква президентът да поставя вътрешната политика пред външните конфликти.

Според проучване на Reuters/Ipsos едва един от четирима американци подкрепя ударите срещу Иран, а във Вашингтон се проведоха протести срещу военната операция.

План или рискована игра?

Първоначално САЩ и Израел заявиха, че основната им цел е окончателното унищожаване на иранската ядрена програма. През тази седмица обаче формулировките около целите на операцията започнаха да се променят – от унищожаване на балистичната ракетна програма на Иран до защита на американското население от предполагаема, но неуточнена иранска заплаха.

Според Уилям Роубък – бивш посланик на САЩ в Бахрейн и настоящ изпълнителен вицепрезидент на Arab Gulf States Institute – Тръмп ще трябва внимателно да се съобразява с общественото мнение.

„Това е рискована стратегия за него. Има голям потенциал за икономически сътресения – нещо, върху което той е силно фокусиран“, казва Рьобък пред CNBC.

„Този конфликт може да предизвика сътресения на енергийните пазари. Може да доведе и до сътресения на фондовите пазари, които също са важни за него.“

Роубък отбелязва също, че администрацията не е представила убедителен аргумент пред американската общественост за причините за военната операция.

„Обясненията им донякъде се разминават и социологическите данни показват, че едва един на четирима американци разбира мотивите и ги подкрепя. Това е рисковано и за собствената му политическа база.“

Неясен край на конфликта

Една от най-големите неизвестни е дали САЩ искат смяна на режима в Ислямската република след смъртта на Хаменей и – ако това е целта – кой би могъл да го замени.

Министърът на отбраната Пийт Хегсет настоява, че операцията не цели смяна на режима. В понеделник той заяви:

„Това не е т.нар. война за смяна на режима, но режимът със сигурност се промени“, визирайки смъртта на Хаменей и други високопоставени ирански представители.

Торбьорн Солтведт, водещ анализатор за Близкия изток в Verisk Maplecroft, смята, че американските власти търсят „много, много бързо решение“ на конфликта.

„Но при сегашната ситуация трябва да сме готови за потенциално по-продължителен конфликт“, каза той.

„Тръмп говори за операция с продължителност четири до пет седмици. Но Иран е огромна страна с огромно население и много разширен апарат за сигурност. Опитът да се разплете всичко това и да се стигне до някакво временно решение ще бъде изключително труден.“

Анализатори са единодушни, че крайната стратегия на САЩ – или по-точно крайният резултат, към който се стремят – остава неясен. Това прави и трудно да се прогнозира колко дълго може да продължи военната операция. Някои наблюдатели я описват като своеобразен „хазарт“ от страна на Тръмп.

Ако целта е смяна на режима, експертите предупреждават, че това почти неизбежно би изисквало изпращането на американски сухопътни войски в Иран – ангажимент, който Вашингтон вероятно би избегнал предвид общественото мнение и потенциалните последици за администрацията.

„Няма никакъв шанс американски сили да нахлуят в държава с размерите на Иран. Това не е малка страна, а огромна държава“, коментира пред CNBC бившият британски външен и отбранителен министър Малкълм Рифкинд.

Той предупреди, че подобна стъпка би означавала „повторение на сценария от Ирак – а това няма да се случи“.

Макар че САЩ изглеждат решени да избегнат продължителна сухопътна война, анализаторите смятат, че кратка и целенасочена военна операция е възможна – но това зависи от политическите цели на Тръмп и от способността на иранското ръководство да издържи на американско-израелския натиск.