Amazon заплашва с „драстични“ мерки след фалита на Saks
Гигантът в онлайн търговията инвестира 475 млн. долара в придобиването на Neiman Marcus от Saks, дял, който според него вече е „без стойност“
,fit(1001:538)&format=webp)
Гигантът в онлайн търговията Amazon настоява федерален съдия да отхвърли плана за финансиране на Saks Global, като твърди, че затрудненият универсален магазин „изразходва стотици милиони долари за по-малко от година“ и не е спазил споразумението си.
Когато Saks придоби Neiman Marcus за 2,7 милиарда долара през декември 2024 г., Amazon инвестира 475 милиона долара с мотива, че търговецът на дребно ще започне да продава продуктите си в платформата, която от своя страна ще предложи технологична и логистична експертиза, съобщава CNBC.
„Тази капиталова инвестиция вероятно вече е без стойност“, пишат адвокатите на Amazon, часове след като Saks подаде молба за защита от фалит по Глава 11.
„Saks постоянно не успяваше да спази бюджетите си, изразходи стотици милиони долари за по-малко от година и натрупа допълнителни стотици милиони в неплатени фактури, дължими на своите търговски партньори.“
Като част от сделката, Saks стартира Saks at Amazon на уебсайта на компанията, предлагащ гама от луксозни модни и козметични артикули. Тя също така се съгласи да плаща комисионна за стоките с марката Saks, продавани на платформата, гарантирайки най-малко 900 милиона долара плащания към Amazon за осем години.
Amazon твърди, че планът за финансиране на фалита на Saks вреди на компанията и на други кредитори, защото натоварва части от корпорацията с нови дългове, които преди това не е имала. Това също така понижава позицията на гиганта по-надолу в йерархията по отношение на изплащането.
Amazon „се надява“ Saks да разреши проблемите, но ако това не се случи, може да „потърси по-драстични мерки“, включително назначаването на инспектор или синдик.
По време на изслушване в Съда по несъстоятелност в Хюстън съдия Алфредо Перес разреши на Saks да използва 1,75 милиарда долара ново финансиране за несъстоятелност, след като компанията заяви, че без него ще се изправи пред незабавна ликвидация. Той все още не е постановил решение по искането на Amazon.
Придобиването на Neiman Marcus от Saks доведе до появата на редица нови инвеститори, включително големите имена от технологичната индустрия. За Amazon сделката гарантира присъствието на Saks в разрастващия се уебмагазин, където се стреми да привлече по-големи марки и да разшири предлагането на луксозните стоки.
Сделката повдигна и възможността Amazon да задълбочи инвестициите си във веригата универсални магазини. Компанията цели да засили присъствие във физическата търговия на дребно и през годините е експериментирала с няколко концепции, сключвайки подобни инвестиционни споразумения в миналото.
През 2022 г. Amazon придоби 2% дял в Grubhub в замяна на това, че компанията за доставка на храна добави бонуси за членовете на Prime. Amazon увеличи дела си в нея до 18% през 2024 г.
Софтуерният гигант Salesforce също стана миноритарен акционер в Saks при придобиването на Neiman Marcus, но с по-малък дял от Amazon. Не е ясно дали също планира да възрази срещу плана за фалит.
&format=webp)
&format=webp)
)
&format=webp)
&format=webp)
&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(1920:897)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)
,fit(140:94)&format=webp)