С псувни и нападки: Хънтър Байдън избухна срещу елита на Демократическата партия
Синът на бившия президент на САЩ разкритикува партийния елит и сподели подробности за моментите, които са довели до провала на баща му в последните избори
&format=webp)
На 20 януари, когато Доналд Тръмп се готвеше да „озлати“ Овалния кабинет, Джо и Джил Байдън отправиха носталгичен поглед към столицата от хеликоптер на Морската пехота, напускайки Вашингтон, D.C., за да започнат постпрезидентския си живот в Делауеър.
Оттогава Байдъните - с малки отклонения - се придържат към протокола и запазват мълчание.
Но тази седмица Хънтър Байдън проговори. И имаше много какво да каже.
В продължение на над четири часа интервюта в два различни подкаста Хънтър атакува управленската върхушка на Демократическата партия - тази, която принуди баща му да прекрати кампанията си за преизбиране преди година, слагайки край на една дългогодишна политическа кариера. Той разкри и някои съблазнителни подробности за ключови епизоди, довели до този (наречен от него) „партиен преврат“.
В зависимост от това дали някой симпатизира на Байдъните, Хънтър изглеждаше или като верен син и смел разказвач, който крещи истината срещу една затворена върхушка, или като човек, който търси внимание и влошава разцепленията, тормозещи партията, пише The Wall Street Journal.
„Джеймс Карвил не е водил кампания от 40 f*cking години“, каза той за клинтъновия стратег.
Дейвид Акселрод, бивш стратег на Обама, бил еднократен успех, който се възползвал от таланта на поколението му, добавi той.
Следват подигравки към водещите на подкаста Pod Save America – бивши съветници на Обама, които Хънтър описва като „четирима бели милионери, които живеят в Бевърли Хилс и се хранят от запознанството си с Обама отпреди 16 години, обяснявайки на целия свят какво искат черните избиратели в Южна Каролина“.
Нищо обаче не се доближава до презрението му към актьора Джордж Клуни, който – според него – „подкоси коленете“ на един от най-успешните действащи американски президенти, като заяви, че Байдън дори не го е разпознал на благотворително събитие в Лос Анджелис миналата година.
В статия за The New York Times Клуни дори призова Байдън да се оттегли.
– „М*йната ти! Какво общо имаш ти с това?“, избухна Хънтър пред Андрю Калахан в Channel 5 podcast.
„Защо трябва да те слушам теб?“
Сред обектите на нападките бяха още New York Post, New York Times, Александра Пелоси, Джейк Тапър от CNN и „интелигенцията на Демократическата партия“.
Дъг Шоен - демократически социолог - коментира, че намесата на Хънтър е „напълно погрешна, объркана, недалновидна и безсмислена“.
Според него тази „т.нар. критика“ е отвличане на вниманието точно когато Тръмп изглежда уязвим заради конспирациите около Джефри Епстийн.
Шоен препоръча демократите да се фокусират върху вредите от т.нар. „Голям красив закон“ за американците, които разчитат на Medicaid и други социални програми.
„Хънтър Байдън ще послужи най-добре на партията и на наследството на баща си, ако просто потъне тихо в задния план“, заключи Шоен.
Джон Ловет, един от водещите на Pod Save America, беше по-критичен:
„Трябва да се срамуваш от начина, по който направи политическия живот на баща си по-лош. И като че ли сега се очаква да те слушаме? Дай ми ф...на почивка. Това е абсурдно.“
Не всички в партията са на едно мнение. Част от младите леви избиратели сякаш се вдъхновиха от гнева на Хънтър — и го потвърдиха в социалните мрежи.
„Хънтър Байдън каза всяка една дума, която крещя в нищото от една година“, написа Закъри Кърк в X.
Авторът Даш Доброфски, който се фокусира върху Gen Z читатели, допълни:
„Хънтър Байдън буквално „сготви“ в продължение на пет минути - директна атака срещу демократическия елит, обърнал гръб на Джо Байдън, въпреки успешното му президентство и подкрепата от прогресивни и чернокожи избиратели.“
Бивш служител в екипа на Байдън казва пред WSJ, че прямият - често вулгарен - стил на Хънтър е урок за това как се свързваш с избиратели в епоха, в която автентичността изпреварва политическата дисциплина.
Той посочва успеха на Зохран Мамдани - бивш неизвестен социалист, превърнал се в обещаващ кандидат за кмет на Ню Йорк - като пример.
В новия подкаст At Our Table Хънтър казва:
„Дълго време не исках да участвам в нещо подобно, защото не исках вниманието да се съсредоточи върху мен.“
Скандалните му периоди с употреба на наркотици са добре документирани както в медиите, така и в автобиографията му.
През 2024 г., в съдебен процес по време на предизборната кампания на баща му, той беше признат за виновен, че е лъгал за зависимостите си при кандидатстване за оръжие. Бившата му снаха разказа как са станали интимно близки и пушили крек заедно след смъртта на брат му Бо от рак на мозъка.
Хънтър, който впоследствие беше помилван от баща си, казва, че е трезвен от шест години и вече живее най-добрия си живот като син, брат и баща, решен да помага на други, които се борят със зависимостите.
Той избира хора, които са склонни да го подкрепят. 28-годишният YouTube журналист Андрю Калахан не го предизвика по въпросите за бизнесите му или другите му твърдения. В един момент дори се пошегува:
„Защо Клуни винаги трябва да казва тъпотии?“
Имаше и още реплики към Клуни. Според Хънтър, актьорът усложнил графика и съня на баща му, като многократно заплашвал, че ще се откаже от участие в събитието, тъй като президентът отказал да подкрепи заповедта на Международния наказателен съд за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху.
„Причината е, че съпругата му - Амал Клуни - е сред основните архитекти на тази заповед“, казва Хънтър.
Тези, които са слушали всичките 4 часа, 20 минути и 3 секунди, са чули и още детайли. Хънтър се описва като „исторически ентусиаст“ и обяснява химичните разлики между крек и прахообразна форма на кокаин.
„Единствената разлика е натриев бикарбонат, вода и топлина“, казва той.
„Не искам да уча хората как се прави крек, но буквално става въпрос за буркан майонеза с кокаин и вода.“
И накрая, Хънтър изразява колебание дали изобщо трябва да говори:
„Не знам кога е подходящото време и кога не,“ казва той пред Калахан.
„Не знам колко хора наистина се интересуват от моето мнение защо светът полудя.“