Когато през 2029 г. президентският мандат на Доналд Тръмп официално приключи и Белият дом остане зад гърба му завинаги, не е изключено той да потърси новото си поприще не къде да е, а в изобразителното изкуство. Подобно на Джордж У. Буш, който отдава живота си на маслените бои и платната след политическата си кариера, Тръмп също има своята история в изкуството. И вече за него си има пазар.

Днес темата отново е в центъра на медийния разговор, след като The Wall Street Journal съобщава, че Тръмп е изпратил неприлична рисунка и стихотворение по случай 50-ия рожден ден на Джефри Епстийн през 2003 г. Президентът на САЩ отрича да има нещо общо с това проявление, като заявява в прав текст нещо абсолютно невярно: „Никога през живота си не съм рисувал картина“, заявява той пред изданието.

Фактите обаче разказват различна история, пише Fast Company.

През годините Тръмп е създавал доста рисунки, които днес се продават на търгове и то за хиляди долари. Типичният стил на американския президент включва бързи скици с черен маркер – същият инструмент, който WSJ посочва, че е използван в предполагаемия подарък за Епстийн. Независимо от политическите противоречия около него, фактите все пак са налице: Тръмп си има собствен разпознаваем стил в изобразителното изкуство.

През 2000-те години, когато води предаването The Apprentice, Тръмп редовно дарява скици на небостъргачи за благотворителни каузи.

„Отнема ми няколко минути да нарисувам нещо подобно. В моя случай – обикновено сграда или силует от небостъргачи, след което се подписвам. Но това събира хиляди долари за гладуващи хора в Ню Йорк чрез Capuchin Food Pantries Ministry“, пише той в книгата си Trump Never Give Up: How I Turned My Biggest Challenges Into Success от 2008 г.

Тези рисунки в никакъв случай не са фото-реализъм. Те изглеждат по-скоро като груби силуети с характерни остри линии – подобни на подписа му. Empire State Building е запълнен със зигзагообразни щрихи, докато скица на George Washington Bridge от 2006 г. впечатлява с опит за перспектива и повече дълбочина.

„Изкуството може и да не е силната ми страна“, признава Тръмп в същата тази книга, но въпреки това колекционерите и пазарът на изобразителното изкуство не се интересуват до такава степен от художествената стойност, колкото от стойността на самия артист.

Както отбелязва Дейвид Грийнбърг, професор по журналистика и медийни изследвания в Rutgers University и автор на книгата Presidential Doodles, Тръмп не е за подценяване в света на президентските драсканици: „Учудващо е, но неговите скици показват известен артистичен талант. Бих го поставил може би в горната третина на президентите по този показател. Разбира се, той не е Хърбърт Хувър.“

Националният архив на САЩ определя Хувър като един от най-добрите художници, заемал президентски пост.

А тези творби идват на определена цена. През 1995 г. една от рисунките на Тръмп се продава за 100 долара по време на благотворителен търг. През 2017 г., вече като президент, същата тази рисунка достига цена от 16 хиляди долара по време на нова разпродажба.

А ако Тръмп реши да изостави политиката за сметка на изкуството след 2029 г., пазарът вече очаква това. И както при картина, нарисувана от Клои Кардашиян например, стойността не е в самото изкуство, а в подписа, който стои до него.