Президентът на Украйна Володимир Зеленски подписа закон, който според мнозина отслабва независимостта на антикорупционните органи в страната. Това предизвика първите сериозни протести срещу правителството на украинския лидер, съобщава BBC. 

Във вторник украинският парламент прие спорен законопроект, който на практика отнема независимостта на Националната антикорупционно бюро (НАБУ) и на Специализираната антикорупционна прокуратура (САП).

Той дава нови широки правомощия на украинския главен прокурор и улеснява правителството да контролира кои дела се разследват. Критиците твърдят, че законодателството позволява политическа намеса и е сериозна крачка назад в борбата с корупцията.

Късно във вторник държавният глава подписа закона, като отхвърли призивите на активисти и граждани да използва президентското си вето.

Във видео изявлението след полунощ в сряда Зеленски заяви, че и двете агенции ще продължат да „работят“, но трябва да бъдат прочистени от „руско влияние“, цитира BBC. 

„Трябва да има повече справедливост. Разбира се, НАБУ и САП ще продължат работата си. Важно е също така главният прокурор да търси реална отговорност от тези, които нарушават закона.“

След приемането на закона стотици хора се събират в Киев за най-големия антиправителствен протест от началото на пълномащабната руска инвазия през февруари 2022 г. Демонстрации има и в градовете Лвов, Днипро и Одеса.

„Избрахме Европа, а не автокрацията“, гласи плакат на протестиращ. „Баща ми не умря за това“, пише на друг.

„Това е абсолютно възмутително. Войната ни донесе толкова много трагедии, но тя беше и сигнал, че страната ни се бори за по-добро бъдеще. Не можем да позволим това да се провали. Не искаме корупция, искаме честно правителство. И искам да живея в Украйна“, коментира пред POLITICO 21-годишната студентка по биология Анастасия.

Главният прокурор на Украйна Руслан Кравченко, който е лоялен на Зеленски, вече ще може да прехвърля разследвания за корупция на потенциално по-податливи следователи и дори да ги прекратява.

В обръщението си Зеленски критикува ефективността на украинската инфраструктура за борба с корупцията, като подчертава, че делата „стоят без никакво развитие“. „Няма рационално обяснение защо наказателни производства на стойност милиарди „висят“ от години.” Той добавя, че главният прокурор ще гарантира „неизбежността на наказанието“ за онези, които са нарушили закона.

Законодателни промени предизвикват притеснение сред гражданите, които ги смятат за несъвместими с над десетилетие на усилия за демократизация и борба срещу корупцията. Именно тези стремежи изиграват ключова роля в избухването на масовите граждански протести, известни като "Евромайдан", в края на 2013 г. В резултат на тях през следващата година бива отстранен проруския президент Виктор Янукович – събитие, което мнозина определят като повратен исторически момент. Малко след това, Русия започва окупацията на Крим, а през април в Донбас избухва въоръжен конфликт, бележещ началото на необявената война между двете страни.

Украинското правителство посочи руското влияние като причина за ограничаването на правомощията на НАБУ. В деня преди приемането на спорния закон украинските служби за сигурност и прокуратурата провеждат претърсвания и арести на предполагаеми руски шпиони в бюрото. 

Този ход предизвиква загриженост сред западните съюзници на Украйна. Независимата антикорупционна система в държавата е създадена по тяхна настояване и под техен надзор преди 10 години. Това е ключово условие за тяхната помощ и за по-силни връзки, след като Украйна обяви продемократичен курс в началото на руската инвазия през 2014 г.

„Европейският съюз е загрижен за последните действия на Украйна по отношение на антикорупционните ѝ институции“, отбеляза говорителят на Европейската комисия Гийом Мерсие, цитиран от BBC. 

„ЕС предоставя значителна финансова помощ на Украйна, обвързана с напредък в прозрачността, съдебната реформа и демократичното управление.“

Изкореняването на корупцията е и ключово изискване за кандидатурата на Украйна за членство в ЕС.

Европейският комисар по разширяването Марта Кос критикува приемането на закона.

„Премахването на ключови гаранции за независимостта на НАБУ е сериозна крачка назад“, написа Кос в социалните медии, като заяви, че двете институции са „от съществено значение“ за пътя на Украйна към ЕС.

Посланиците от групата на Г-7 също казват, че искат да обсъдят натиска върху НАПУ и САП с украинското ръководство. Въпреки това съюзниците на Украйна едва ли ще оттеглят помощта и сътрудничеството, докато държавата се сражава с руските войски на фронта.