Китай и Европейският съюз ще проведат среща на високо равнище в Пекин в четвъртък, докато САЩ усложняват и без това напрегнатите им отношения.

В последните години двете страни често се сблъскват по теми като търговската и икономическата политика, технологичните въпроси, отбраната и сигурността, а напрежението напоследък се засилва. ЕС, например, наложи ограничения на китайските компании, участващи в публични търгове за медицински изделия в блока, което накара Пекин да отговори с контрамерки.

До голяма степен напрежението между търговските партньори е свързано с опасения за това как вносът може да се отрази на местните икономики и компании. Следователно, срещата на върха с висок залог, която е 25-та поред между партньорите и отбелязва 50 години двустранни отношения, вече се провеждаше при несигурни обстоятелства. Първоначално планирана да се състои в Брюксел, тя беше съкратена от два на един ден, което е широко възприемано като още един знак за крехките връзки между ЕС и Китай.

„Отношенията между Брюксел и Пекин са особено напрегнати“, казва пред CNBC Йорн Флек, старши директор в Европейския център на Атлантическия съвет. „ЕС и Китай имат повече причини да спорят, отколкото да се обединят, дори и никоя от страните да не може да си позволи да допусне отношенията да се влошат още повече, предвид глобалните перспективи и съответните им икономически позиции“.

САЩ като усложняващ фактор

И тук се появява тарифната политика на американския президент Доналд Тръмп, с която трябва да се справи както ЕС, така и Китай.

„До голяма степен несъвместимите различия между ЕС и Китай ще ограничат сериозно потенциалното сътрудничество, въпреки взаимния интерес от противодействие на някои от политиките на президента Тръмп – водени от търговските мерки и едностранчивостта на САЩ“, обяснява пред CNBC Емре Пекер, директор за Европа в Eurasia Group.

По думите му действията на САЩ биха могли дори да предизвикат влошаване на отношенията между ЕС и Китай. Брюксел, например, би могъл да засили позицията си по отношение на мерките, насочени срещу Китай, ако САЩ окаже натиск върху блока да го направи като част от търговските преговори.

„Степента на съгласуваност между Брюксел и Вашингтон по отношение на веригите за доставки, контрола върху износа и други въпроси ще покаже нивото на неудовлетвореност на блока от Китай – и ще повлияе на отношенията им“, акцентира Пекер.

Според Европейския съвет ЕС и Китай заедно представляват почти 30% от световната търговия. Като се вземат предвид стоките и услугите, търговията между двата региона е на стойност над 845 милиарда евро през 2024 г.

Хенриета Левин, старши научен сътрудник в Freeman Chair in China Studies в CSIS, смята, че Китай може да се опита да повлияе на ЕС по отношение на преговорите му със САЩ.

„Китайските лидери може да окажат натиск върху европейските си колеги по отношение на текущите търговски преговори на ЕС със Съединените щати, като ги призоват да отхвърлят всякакви мерки, които биха поставили Китай в неблагоприятно положение“, коментира тя.

ЕС и САЩ все още не са постигнали споразумение по търговската рамка, като преговорите продължават. От 1 август блокът ще бъде обложен с 30% мито върху по-голямата част от износа си през океана.

Междувременно през юни Китай и САЩ обявиха, че са постигнали споразумение, което обхваща технологичните регулации и разпоредбите относно критичните редкоземни елементи.

Освен това Левин отбелязва, че по-враждебният подход на Тръмп към ЕС може да затрудни способността на блока да се противопостави на Китай.

„За ЕС ще бъде трудно да се противопостави на икономическия натиск на Пекин, като същевременно се справя с този от страна на американските си съюзници“, предупреждава тя.

Високи залози, ниски очаквания

Очакванията на анализаторите за срещата на върха са относително ниски.

„Най-големият резултат вероятно ще бъде самото провеждане на срещата“, казва Флек от Атлантическия съвет. „Най-добрият възможен резултат е преговарящите от ЕС и Китай да се споразумеят да продължат разговорите по различните въпроси, включително тарифи, достъп до пазара, китайски субсидии и свръхкапацитет“.

Един положителен знак, според него, е потвърждението, че китайският президент Си Цзинпин ще се срещне с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и председателя на Европейския съвет Антонио Коща.

Може да има и други, по-малки признаци за промяна в отношенията между ЕС и Китай, добавя Лукас Фиала, координатор на проекта China Foresight в LSE IDEAS, пред CNBC. „Срещата на върха едва ли може да пренастрои години на икономически и геополитически напрежения между двете страни. Влошаването на отношенията между ЕС и Китай има „структурни и дългосрочни причини“.

Държавите членки на ЕС също имат различни мнения по отношение на Китай, което затруднява ЕС да изрази единна позиция.

„Ще следя за по-малки промени и формулировки, свързани с контрола върху износа на електромобили и редкоземни елементи по време и след срещата на върха, но не очаквам голяма промяна в статуквото“, посочва още Фиала.