Обявените в Белия дом усилия на стойност 500 милиарда долара, насочени към катапултиране на амбициите на САЩ в сферата на изкуствения интелект, трудно трудно набират скорост.

Шест месеца след като японският милиардер Масайоши Сон застана редом до Сам Алтман и президента на САЩ Доналд Тръмп, за да обявят проекта Stargate, компанията все още не е сключила нито една сделка за изграждане на център за данни.

Според информация на The Wall Street Journal, компаниите на Сон – SoftBank – и на Алтман – OpenAI – които заедно ръководят Stargate, са в противоречие по ключови точки от партньорството, включително къде да бъдат изградени обектите.

Макар че при обявяването през януари те обещаха незабавни инвестиции в размер на 100 милиарда долара, сега проектът си поставя значително по-скромната цел – изграждане на малък център за данни до края на годината, вероятно в Охайо, според WSJ.

Бавният старт на Stargate е удар по огромните амбиции на Сон, който въпреки че е инвестирал милиарди долари през последните години, продължава да изостава в бързо развиващия се AI сектор.

По-рано тази година SoftBank се ангажира с инвестиция от 30 милиарда долара в OpenAI – най-голямата някога в стартъп. Това е гигантски залог, който доведе до поемане на нов дълг и продажба на активи от страна на SoftBank. Инвестицията бе направена паралелно с плановете за Stargate и даде на SoftBank роля в създаването на физическата инфраструктура, необходима за AI.

На обявяването в Белия дом Тръмп бе придружен от изпълнителния директор на OpenAI Сам Алтман, съоснователя на Oracle Лари Елисън и изпълнителния директор на SoftBank Масайоши Сон.

Алтман, който е решен да си осигури изчислителната мощ, необходима за бъдещите версии на ChatGPT, продължава напред без SoftBank, като сключва сделки за центрове за данни с други оператори.

Ръководствата на двете компании настояват, че партньорството им остава стабилно. Миналата седмица те се включиха с видеообръщение в събитие на SoftBank, на което Алтман заяви, че първоначалната цел е изграждането на 10 гигавата центрове за данни.

„Това е чудесно партньорство“, каза той.

В съвместно изявление двете компании обявиха, че разработват проекти в няколко американски щата и „се движат с хиперскорост и мащаб, за да предоставят AI инфраструктурата, която ще захранва бъдещето и ще служи на човечеството“.

Забавянето на Stargate не е спряло бума в изграждането на центрове за данни, които Тръмп обяви за национален приоритет. Според привърженици на AI индустрията, светът се нуждае от масирано изграждане на „производствени халета“ за изкуствен интелект, пълни със сървъри и електрозахранване - сравнимо със строителството на железопътни линии през XIX век.

///

OpenAI наскоро подписа мащабна сделка с Oracle, според която OpenAI ще плаща над 30 милиарда долара годишно за облачни изчисления и софтуер в рамките на три години. Според WSJ, тази сделка, в която SoftBank не участва, предвижда капацитет от 4.5 гигавата – енергия, достатъчна за захранване на около четири милиона домакинства.

В комбинация с по-малка сделка с компанията CoreWeave, OpenAI вече е осигурила почти толкова капацитет, колкото Stargate обеща за тази година.

Въпреки бавния напредък на Stargate, Сон е споделил пред свои сътрудници, че остава оптимист по отношение на OpenAI и би искал да инвестира още повече в компанията, твърди източник на WSJ.

Масайоши Сон и Сам Алтман се срещнаха през февруари в Токио. Всяка от компаниите обеща по 18 милиарда долара за стартиране на Stargate. Сон отдавна иска да играе водеща роля в света на изкуствения интелект.

През последното десетилетие той посвети най-големите два фонда за стартъпи в историята – над 140 милиарда долара – на търсенето на AI компаниите на бъдещето. И все пак той пропусна както OpenAI, така и основните ѝ конкуренти преди старта на ChatGPT. Репутацията му пострада и от провали като WeWork и строителната платформа Katerra.

Един от по-успешните му ходове беше придобиването на производителя на чипове Arm през 2016 г., чиято стойност се е увеличила рязко през последните две години.

През есента на 2024 г. Сон се фокусира върху OpenAI. Алтман заяви, че следващите фази на развитието на изкуствения интелект ще изискват трилиони долари. През ноември двамата се срещнаха в Токио, за да оформят споразумение, което впоследствие представиха на екипа на Тръмп с намерението да обявят грандиозна инвестиция в САЩ.

На втория ден от мандата на новата администрация те се появиха усмихнати в Белия дом, обещавайки да вложат 500 милиарда долара до 2029 г.

„Това е началото на нашия златен век“, заяви тогава Сон.

Според двете компании, те са планирали да упражняват съвместен контрол върху структурата, като Сон трябваше да бъде председател. SoftBank отговаря за финансовите аспекти, а OpenAI – за оперативната дейност.

Първоначалното съобщение включи Oracle и компанията MGX от ОАЕ като партньори, но ролята им не беше конкретизирана и не бе подписано споразумение за обемите на инвестициите им.

На технологичното събитие SoftBank World 2025 в Токио миналата седмица Сон и Алтман участваха заедно, въпреки разногласията си относно условията за партньорство в Stargate.

Главният изпълнителен директор на Oracle Сафра Кац заяви пред инвеститори:

„Stargate все още не е формиран.“

Алтман използва името Stargate - препратка към едноименния филм от 1994 г. с Кърт Ръсел - и за проекти, които не са финансирани съвместно с SoftBank.

Например, OpenAI обозначава център за данни в Абилин, Тексас, и друг в Дентън, Тексас, като част от Stargate, въпреки че се осъществяват без участие на SoftBank, твърдят запознати.

Изграждането на центрове за данни е изключително трудно: компаниите трябва да намерят терени, да изградят съоръженията (или да платят на друг да го направи), да купят скъпи AI чипове, да осигурят огромни количества електроенергия и да намерят кредитори за финансиране – наред с много други детайли.

Обучението на нови, по-мощни AI модели изисква все по-големи изчислителни ресурси. Това кара компании като OpenAI да поемат сериозни ангажименти по разходи – още преди бизнес моделите на AI индустрията да са доказали устойчивостта си.