След Брекзит и на ръба на търговска война: Има ли печалба за Великобритания от митата на Тръмп срещу ЕС
С нова сделка със САЩ и по-добри отношения с ЕС, Великобритания се позиционира стратегически в очакване на търговски трус между Брюксел и Вашингтон
&format=webp)
Парадоксът на Брекзит вече изглежда по малко по-различен начин. След години на отлив от страна на бизнесите към континентална Европа, изведнъж Великобритания може да се окаже неочакваният печеливш от новия търговски фронт, който се очертава между САЩ и Европейския съюз.
Ако планираните мита от 30%, които администрацията на президента Доналд Тръмп планира да наложи върху вноса от ЕС, влязат в сила на 1 август, това изглежда ще бъде конкурентно предимство за Обединеното кралство, предупреждават анализатори. Причината е, че Великобритания вече има отделна търговска сделка със САЩ, която предвижда по-ниски мита – 10% за автомобилите и най-ниска ставка за внос на стомана.
„Великобритания може да се окаже големият индиректен победител, ако заплахата за 30% мита срещу ЕС се превърне в реалност“, казва Алекс Алтман, партньор и ръководител на немското направление в базираната в Лондон консултантска компания Lubbock Fine.
„Ако тарифите се задържат близо до този праг, тогава значително по-ниските мита за Обединеното кралство ще бъдат сериозен стимул за европейски компании да преместят част от производството си или да разширят капацитета си и на Острова“, посочва той в свой писмен коментар, цитиран от CNBC.
По мнение на Алтман, който е и зам.-представител на Британската търговска камара в Германия, страната разполага с немалко свободен индустриален капацитет след Брекзит. И ако разликата в митата между ЕС и Великобритания стане достатъчно съществена, това може и да се превърне в реална възможност Лондон да възвърне част от загубения си статут на водещ производствен хъб в Европа.
Сега, когато Брекзит вече е факт, а премиерът от Лейбъристката партия Киър Стармър е постигнал „рестарт“ на търговските отношения с ЕС след години, прекарани в напрежение, позиционирането на страната изглежда сравнително по-изгодно от всякога. САЩ и Великобритания сключват „всеобхватна“ сделка, според президента Тръмп, докато с Европа преговорите остават в задънена улица.
И все пак – перспективата за митническа „златна мина“ може да се окаже по-сложна от очакваното.
Във Великобритания бизнесът вече премина през години на несигурност след референдума от 2016 г., когато редица компании – особено такива във финансовия сектор – започнаха да изнасят активи и служители към Дъблин, Париж, Франкфурт и Амстердам. През 2020 г. излизането от единния пазар и митническия съюз става окончателно, а вносът и износът между Острова и ЕС се изправят пред нови бариери.
Данните на Европейската комисия показват, че и през миналата година ЕС все още е най-големият търговски партньор на Великобритания – с над 50% дял от външната ѝ търговия със стоки.
Въпреки това, икономическите ефекти от Брекзит са осезаеми: според Офиса за бюджетна отговорност (OBR), британският БВП е с около 5% по-нисък, отколкото би бил при оставането на страната в ЕС. А вносът и износът в дългосрочен план ще бъдат с около 15% по-ниски.
На фона на всичко това, заплахата на Тръмп за 30% американски мита върху вноса от ЕС би могла да промени уравнението. Но дали?
„Първо, тези 30% мита още не са факт“, отбелязва Карстен Никел, управляващ директор в консултантската компания Teneo, в интервю за CNBC. „И дори да влязат в сила, евентуално прехвърляне на производствени бази от Европа към Великобритания няма да се случи толкова бързо.“
Никел също така подчертава, че подобни бизнес решения се вземат в дългосрочен план – в рамките на години, и дори десетилетия. Освен това, той казва, че Великобритания няма силни позиции в износа на високотехнологично производство – сфера, където индустриални гиганти като Италия и Германия доминират.
„Реалността е, че сравнителното предимство на Великобритания не е в прецизното производство… Идеята, че ще преместите производството си от Германия или Швейцария във Великобритания утре, не е реалистична“, казва Никел.
Какво следва?
Но дали заплахата от търговски войни ще се превърне в стратегическа възможност за Великобритания – или просто в поредната геополитическа буря – ще стане ясно съвсем скоро. Ако Тръмп не промени посоката си, на 1 август новата реалност ще може да се разгърне с пълна сила.
Дотогава бизнесът все още е в изчакване. И докато Брекзит нанесе дълбоки щети на икономиката, сега именно тези сътресения може да се окажат – благоприятни – поне временно.