Европейската комисия е поискала среща с представители на X, за да обсъдят чатбота с изкуствен интелект Grok.

Миналата седмица европейските страни и законодатели призоваха Комисията да засили контрола върху платформата за социални медии, след като чатботът с изкуствен интелект направи антисемитски коментари. Те включваха възхваляване на нацисткия лидер Адолф Хитлер като най-подходящия човек за справяне с предполагаемата „омраза към белите“.

Полският министър на цифровите въпроси Кшиштоф Гавковски коментира пред POLITICO, че правителството ще обмисли забрана на приложението, а по-късно в писмо поиска от Комисията да предприеме действия.

От X коментират, че са премахнали публикациите и че проблемът не е свързан с основния голям езиков модел на чатбота. Въпреки това Комисията е поканила компанията на „техническа среща“ по повод Grok.

X е определена като много голяма онлайн платформа съгласно Закона за цифровите услуги (DSA) на ЕС, което означава, че трябва да спазва строги изисквания за прозрачност. Все още не е ясно дали платформата е представила на ЕК оценка на риска за интегрирането на Grok в X. Meta например вече е представила такъв документ за интегрирането на AI функции на своята платформа.

X също така е обект на разследване за нарушения на DSA по няколко направления, включително разпространението на незаконно съдържание.

Но от другата страна на океана Grok жъне успехи.

Пентагонът взима Grok на въоръжение

Министерството на отбраната на САЩ обяви, че ще започне да използва чатбота с изкуствен интелект, създаден от стартиращата компания xAI на Илон Мъск.

В публикация в X на милиардерът представи Grok for Government, „пакет от продукти, които правят нашите авангардни модели достъпни за клиентите на правителството на Съединените щати“.

Сделката е важна стъпка за изкуствения интелект на Мъск. Южноафриканският технологичен милиардер позиционира програмата си като пряк конкурент на OpenAI, която също сключи договор в областта на отбраната и технологиите.

Договорът, чиято максимална стойност е 200 милиона долара, съдържа подробности за нови идеи за проекти, включително персонализирани модели за националната сигурност и критични научни приложения, както и персонализирани приложения, задвижвани от изкуствен интелект, за ускоряване на приложенията в здравеопазването и фундаменталната наука.

Договорът идва в момент, в който конфликтът между Тръмп и Мъск продължава. Милиардерът, който похарчи близо 300 милиона долара, за да помогне за избора на Тръмп и други републиканци през 2024 г., публично критикува президента за неговия „голям, красив закон”.

Мъск също така обвини Тръмп и Министерството на правосъдието, че укриват критична информация, свързана с Джефри Епщайн, опозореният финансист, който почина в затвора, след като беше обвинен в трафик на хора с цел сексуална експлоатация. Когато Мъск обяви, че ще създаде своя собствена трета партия, Тръмп заяви, че той е „излязъл от релси“.