Американските борсови индекси отбелязаха лек ръст в понеделник, подсилвайки очакванията, че банковите отчети за второто тримесечие и ключов показател за потребителските цени ще покажат стабилно икономическо състояние.

Dow Jones Industrial Average и S&P 500 се повишиха съответно с 0,2% и 0,1%, а технологичният Nasdaq Composite добави 0,3%, за да завърши на нов рекорден връх. Пазарът на акции в САЩ се възстановява от седмица на скромни загуби, след като опасенията относно търговската политика на САЩ се възобновиха, въпреки че всеки от основните индекси остана близо до историческите си върхове.

Акциите на Wells Fargo се покачиха с 1,1%, JPMorgan Chase с 0,6%, а BlackRock – с 0,9%. И трите финансови институции ще обявят резултатите си за второто тримесечие днес – ден, в който инвеститорите ще получат и юнските данни на Бюрото по трудова статистика на САЩ за индекса на потребителските цени (CPI).

Инвеститорите не реагираха остро на новия кръг от търговски заплахи от президента Тръмп, който заяви в понеделник, че САЩ ще наложат до 100% мита върху Русия, ако тя не се съгласи да прекрати военните действия в Украйна в рамките на 50 дни. През уикенда президентът също така засили натиска върху двама от най-големите търговски партньори на Америка - Европейския съюз и Мексико, заплашвайки с 30% мита върху техни стоки. В отговор ЕС обяви, че временно се въздържа от ответни мерки, а еврокомисарят по търговията Марош Шефчович заяви в понеделник, че ще проведе разговори с американските си колеги.

„Инвеститорите осъзнават, че митата могат да имат инфлационен ефект“, коментира пред The Wall Street Journal Сет Мерил, главен инвестиционен директор в Crewe Advisors. „Но докато това не се появи в официален правителствен доклад, не чувстват нужда да предприемат действия“, добавя той.

Търговската политика тази седмица може да остане на заден план. Предстоящият сезон на финансови отчети ще тества устойчивостта на борсовия възход, започнал след дъната през април, когато Тръмп обяви сурови и широкообхватни „реципрочни“ мита, което доведе до спад на основните индекси. Сега мениджърите на активи ще анализират финансовите отчети и изказванията на ръководители за сигнали относно състоянието на американските потребители и как нестабилната търговска политика е повлияла на бизнеса.

Ето какво още се случи на Уолстрийт в понеделник:

Акциите на най-големите технологични компании в света бяха смесени. Tesla се покачи с около 1%, а Amazon, Alphabet, Meta Platforms и Broadcom отчетоха по-малки печалби. Apple падна с около 1%, Nvidia се понижи с 0,5%, Microsoft също леко падна.

Сред другите забележителни играчи в технологичния сектор, производителят на софтуер за анализ на изкуствен интелект Palantir се покачи с 5% до рекордно високо ниво.

Autodesk също скочи с около 5% след съобщение, че компанията вече не се стреми да придобие конкурентния производител на софтуер за дизайн PTC. Производителят на чипове за памет Micron се понижи с близо 5%, което доведе до спада на Nasdaq 100.

Акциите, свързани с криптовалутите, се повишиха след серията рекордни върхове за биткойна, който надмина 120 000 долара. Strategy се повиши с около 4%, докато крипто борсата Coinbase Global и платформата за търговия Robinhood нараснаха с близо 2%.

Биткойнът достига нови върхове през последните дни, тъй като компаниите продължават да добавят към запасите си от биткойн, а Конгресът се готви да обсъди тази седмица три законопроекта, благоприятстващи криптовалутите, които биха могли да дадат по-голяма легитимност на цифровите активи.

Фючърсите на златото се понижиха с 0,4% до 3350 долара за унция. Фючърсите на West Texas Intermediate, бенчмаркът за суров петрол в САЩ, се понижиха с 2,4% до 66,85 долара за барел в края на търговията.

Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ беше 4,44%, в сравнение с 4,42% при затварянето в петък. Доходността, която влияе върху разходите по широк спектър от потребителски и корпоративни заеми, е на най-високото си ниво от близо месец.

Индексът на щатския долар, който измерва представянето на долара спрямо кошница от чуждестранни валути, се повиши с 0,3% до 98,10, добавяйки към скромните печалби, отчетени миналата седмица.