Европейският парламент гласува днес в полза на присъединяването на България към еврозоната от 2026 г. Това стана с 531 гласа „за“, 69 „против“ и 79 „въздържали се“, предава БТА.

Гласуването е по т.нар. процедура за консултация от Европейския парламент, а докладчик по темата е депутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел.

„Днес гласуваме решение с огромно значение за България и за целия Европейски съюз“, заяви преди гласуването Майдел. „Докладът, който разглеждаме днес, е един от трите за бъдещето на България в еврозоната. Конвергентни доклади на Европейската комисия и Европейската централна банка ясно показват, че България е готова да се присъедини към еврозоната от 1 януари 2026 г. и изпълнява всички критерии“, допълни докладчикът.

Тя отбеляза, че България върви към тази цел повече от две десетилетия.

„Фактите са ясни, националното законодателство е напълно съгласувано с изискванията на ЕС. Постигната е ценова стабилност с инфлация под референтната стойност.

Публичните финанси са стабилни – изискванията за дефицит и дълг са изпълнени.“

Минути по-късно и Съветът на ЕС гласува с единодушие последните решения, свързани с приемането на България в еврозоната от 1 януари догодина.

От днес България заема мястото си като 21-вата страна от еврозоната,

коментира по този повод датският министър на икономиката Стефани Лосе, която председателстваше заседанието на европейските финансови министри. Това бележи кулминацията на задълбочен процес по присъединяването на България, включващ строг анализ и интензивна подготовка.

"Сърдечно поздравявам България и българския народ за това огромно постижение", допълва тя, цитирана в съобщение на Съвета на ЕС.

Един от трите правни акта, приети от министрите днес, определя обменния курс лев–евро на 1,95583 лева за 1 евро. Това съответства на настоящия централен курс на лева във валутния механизъм, уточнява се в съобщението.

Правителството остава ангажирано с плавния и ефективен преход към еврото в интерес на всички граждани.

Това посочи премиерът Росен Желязков в публикация в социалната мрежа X. 

„Успяхме. От 1 януари 2026 г. България официално ще приеме еврото. Благодарим на всички институции, партньори и на всички, чиито усилия направиха възможен този знаков момент“, допълва премиерът.

На 20 юни, на заседание в Люксембург, Съветът на ЕС по икономически и финансови въпроси прие препоръката на държавите от еврозоната и одобри писмо до Европейския съвет за финализиране на правните актове, свързани с присъединяването на България към валутния съюз до януари 2026 г.

На 24 юни 2025 г. Комисията на Европейския парламент по икономически и валутни въпроси, заедно с подкомисията по данъчни въпроси, приеха на заседание в Брюксел проектодоклада на Европейския парламент относно готовността на България да въведе еврото от 1 януари 2026 г. В документа се посочва, че ЕП одобрява препоръката на Европейската комисия за присъединяването на България към еврозоната.

На 27 юни 2025 г. Европейският съвет приветства изпълнението от страна на България на всички изисквания за присъединяването на нашата страна към еврозоната от 1 януари догодина.

Късно снощи председателят на Еврогрупата (финансовите министри на страните от еврозоната) Паскал Донахю заяви, че структурата е извършила поредна стъпка в процеса с потвърждаване на обменния курс лев-евро, който ще бъде окончателно приет по-късно днес от ЕКОФИН.

Международната роля на еврото отразява икономическата сила на еврозоната, каза той, отбелязвайки, че еврозоната продължава да се разширява.