Германия проучва начини за отпускане на субсидии в размер на милиарди евро за енергоемки компании като част от обещанието на канцлера Фридрих Мерц да повиши конкурентоспособността на тежките индустрии в страната.

Мярката е част от усилията за намаляване на разходите за електроенергия за индустриалните групи, с цел да се съживи най-голямата икономика в еврозоната след най-дългия период на стагнация след Втората световна война. Но планът е изложен на риск, след като обещаните намаления на данъците върху електроенергията за домакинствата бяха отложени заради бюджетни ограничения.

Финансовите проблеми създадоха първите значителни напрежения в управляващата коалиция между CDU на Мерц, нейната сестринска баварска партия CSU и социалдемократите. Миналата седмица лидерът на CSU Маркус Сьодер критикува министъра на финансите и вицеканцлера Ларс Клингбейл, който е и съпредседател на социалистите от SPD, за това, че не е осигурил намаления на данъка върху електроенергията за потребителите в първия си бюджет. Мярката би струвала около 5,4 млрд. евро годишно.

Въпреки тези бюджетни проблеми, министърът на икономиката Катерина Райхе иска да увеличи броя на германските компании, които имат право на субсидии за електроенергия, от 350 на 2200, според източници на Financial Times, запознати с плана. Мярката ще финансира до половината от сметките за електроенергия на компаниите за три години и ще струва на държавата около 4 млрд. евро, според предварителни оценки, казват те.

Министерството на икономиката очаква планът да бъде в съответствие с новата рамка за държавна помощ на ЕС, очертана миналия месец, казаха те.

Райхе, бивш енергиен мениджър от CDU, натисна Брюксел да позволи по-голяма държавна подкрепа за тежката промишленост на Германия, като се аргументира, че еврозоната ще спечели, ако най-голямата ѝ икономика започне да расте отново.

По-високите енергийни разходи в Германия отчасти се дължат на закриването на ядрената енергетика и решението на страната да се откаже от евтиния руски газ след пълномащабната инвазия на Москва в Украйна през 2022 г.

От Министерството на икономиката коментират, че схемата ще има за цел да предостави „бърза и надеждна“ подкрепа за химическата, стъклената и пластмасовата промишленост, които имат „широко въздействие върху други сектори чрез веригите на стойност“.

„Разработваме жизнеспособна концепция, която ще координираме в рамките на правителството и ще следим отблизо в сътрудничество с Европейската комисия“, се казва в изявлението.

Миналия месец Комисията обяви, че ще позволи на държавите членки да субсидират до половината от енергийните разходи на промишлените предприятия, за да им помогнат да се декарбонизират. Решението беше възприето от мнозина в Брюксел като начин да се помогне на Мерц да изпълни предизборното си обещание.

Но разходите след изборите поставиха коалицията пред друг проблем: потенциално нарушение на фискалните правила на ЕС. Берлин, който отпусна конституционния си лимит за заемане на средства, за да увеличи разходите за отбрана и инфраструктура, ще представи този месец плана си за разходите за следващите четири години.

Дългогодишен пазител на фискалната дисциплина на ЕС, Германия сега прогнозира, че дефицитът ѝ ще се увеличи до 82 млрд. евро през тази година, спрямо 33 млрд. евро през миналата. Според германското министерство на финансите се очаква той да скочи до 126 млрд. евро до 2029 г.

Планираното намаление на цената на електроенергията за промишлеността все още не е разгледано от Министерството на финансите, посочват хора, запознати с въпроса, пред Financial Times. Ако бъде прието, Европейската комисия ще трябва официално да одобри държавната помощ.