Цените в отделните държави на европейските пазари продължават да се различават значително.

Разлики се наблюдават дори между съседни държави като Австрия и Унгария, или Германия и Полша.

Индексите на ценовите равнища сравняват националните със средното за ЕС и се изчисляват с помощта на паритета на покупателната способност – показателя колко и какво могат да купят гражданите с една и съща сума в различни държави.

Резултатите се основават на проучвания от Евростат на цените на над 2000 потребителски стоки и услуги в 36 европейски държави, съобщава Euronews.

Как се сравняват цените

Съществуват няколко индекса, които сравняват цените на различни стоки и услуги – като храна, напитки, дрехи, хотели и др. В допълнение има два основни показателя, показващи общото равнище на цените на потребителските стоки и услуги:

Единият е действителното индивидуално потребление (AIC), който измерва всички стоки и услуги, действително потребени от домакинствата.

То включва потребителски стоки и услуги, закупувани пряко от домакинствата, както и услуги, предоставяни от институции с нестопанска цел. Показателят включва и услугите, предоставяни от правителствата за индивидуално потребление, като например здравните и образователните услуги.

Друг показател е разходът за крайно потребление на домакинствата (HFCE), който изследва общите разходи на резидентните домакинства за отделни стоки и услуги.

С други думи, AIC разглежда това, което домакинствата използват – включително услугите, за които не плащат пряко, а HFCE показва за какво те харчат пари. Евростат отбелязва, че AIC често се използва при международни сравнения, тъй като отразява повече от по-тясното понятие за потребление на домакинствата.

Швейцария държи короната за най-скъпа в Европа

През 2024 г. от 36 европейски държави Швейцария е най-скъпата, като цените са с 84% по-високи от средните за ЕС.

Турция е най-евтината, като цените ѝ са с 53% по-ниски от средните за ЕС.

Това прави Швейцария 3,9 пъти по-скъпа от Турция, което разкрива резкия контраст в ценовите равнища в Европа.

Ценово равнище над 100 означава, че дадена държава е по-скъпа от средното за ЕС; под 100 означава, че е по-евтина.

Най-скъпи и най-евтини в ЕС: Люксембург срещу България и Румъния

В ЕС Люксембург е най-скъпата страна, като цените са с 51% по-високи от средните за ЕС.

България и Румъния са най-евтините страни членки с цени от 57% от средните за ЕС.

Това означава, че в Люксембург е около 2,7 пъти по-скъпо от България и Румъния, което показва значителна, но по-малка разлика в сравнение с разликата между Швейцария и Турция.

В десет държави от ЕС цените са по-високи от средните за ЕС. Дания (143%) и Ирландия (141%) следват Люксембург като най-скъпи държави.

Сред четирите най-големи икономики в ЕС Германия (109%) и Франция (108%) са малко над средното равнище, докато Италия (98%) и Испания (91%) са под него.

Географски модели на ценовите равнища

Страните от Западна и Северна Европа обикновено имат високи ценови равнища.

В Швейцария, Исландия, Люксембург, Дания, Ирландия, Норвегия и Финландия цените са значително над средните. Това са държави с високи доходи, силни валути и по-високи разходи за живот.

Всички пет скандинавски държави - Дания, Финландия, Швеция, Норвегия и Исландия, също се нареждат близо до върха.

За разлика от тях страните от Централна и Източна Европа обикновено имат по-ниски ценови равнища.

Румъния, България, Унгария, Полша и балтийските държави - Латвия, Литва и Естония, са под средното ниво за ЕС. Тези региони обикновено отчитат по-ниски разходи за труд.

Ценовите равнища са по-ниски и в страните кандидатки за членство в ЕС. Сред тях са Турция, Северна Македония, Албания, Сърбия и Босна и Херцеговина.

Защо страните от ЕАСТ са толкова скъпи?

Две държави от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) - Швейцария и Исландия, заемат първо и второ място през 2024 г., а Норвегия е на шесто място.

В анализ за 2018 г., основан на данни за 2017 г., Статистическата служба на ЕАСТ обяснява, че високата производителност на работната сила и съответните високи заплати са основни фактори за високите ценови равнища.

Доходите на лицата или домакинствата не са включени в сравненията на ценовите равнища. „Тези данни са чисто ценови сравнения на стоки и услуги. Те не отчитат равнището на заплатите или други измерители на личните доходи“, допълва от Статистическата служба на ЕАСТ.

Ценовите равнища се променят по категории

Ценовите равнища се различават значително в различните категории.

Например равнището на цените на алкохола и тютюневите изделия в ЕС е почти три пъти по-високо в Ирландия (205%), най-скъпата страна, отколкото в България (69%), най-евтината.

Ресторантите и хотелите са на второ място по големина на разликата.

Най-високите цени са регистрирани в Дания - 148% от средните за ЕС, докато в България отново са отчетени най-ниските - 53%.