Европейският бизнес притиска Брюксел да спре продължаващото приемане на AI Act
Ръководителите на водещи компании - от Airbus до BNP Paribas - се присъединяват към интензивните лобистки усилия срещу новите правила на блока за изкуствения интелект

Изпълнителните директори на големи европейски компании, включително Airbus и BNP Paribas, призоваха Брюксел да спре своя знаков закон за изкуствения интелект, докато ЕС обмисля да отслаби ключови елементи от него, които трябва да влязат в сила през август.
В отворено писмо, цитирано от Financial Times, ръководителите на 44 големи компании на континента се обърнаха към председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с искане да се въведе двугодишна пауза. Те предупреждават, че неясните и припокриващи се регулации заплашват конкурентоспособността на блока в глобалната надпревара в разработването на технологията.
В писмото се посочва, че сложните правила на ЕС поставят „амбициите на Европа в областта на изкуствения интелект в риск, тъй като застрашават не само развитието на европейските лидери, но и способността на всички индустрии да внедрят технологията в мащаба, изискван от глобалната конкуренция“. Сред подписалите го са и шефовете на френската търговска верига Carrefour и нидерландската група Philips.
ЕС е подложен на силен натиск от страна на американското правителство и големите технологични компании, както и от различни европейски групи, по повод Закона за изкуствения интелект, считан за най-строгия режим в света, регулиращ тази бързоразвиваща се технология. Последните лобистки усилия идват в момент, след като Брюксел проведе решаваща среща с големи американски технологични групи в сряда, за да обсъди нов, по-мек проект на регламента.
Текущият дебат се отнася до изготвянето на „кодекс за добри практики“, който ще даде насоки на компаниите за изкуствен интелект как да прилагат закона, регулиращ мощните AI модели като Gemini на Google, Llama на Meta и GPT-4 на OpenAI. Брюксел вече отложи публикуването на кодекса, което трябваше да стане през май, и сега се очаква да смекчи правилата.
В понеделник шефът на технологичния отдел на ЕС Хена Виркунен коментира, че Брюксел финализира кодекса за добри практики преди крайния срок през август: „Ще публикуваме кодекса за добри практики преди това, за да помогнем на нашата индустрия и МСП да се съобразят със законодателството“.
Длъжностни лица в Европейската комисия и в различни европейски страни обсъждат на частно равнище опростяването на сложния график на закона за AI. Въпреки че законодателството влезе в сила през август миналата година, много от неговите разпоредби ще се задействат едва през следващите години.
„Това е класически пример за регулаторна болест, която не взема предвид най-важното за индустрията, а именно правната сигурност“, казва Патрик Ван Еке, съпредседател на глобалната практика за киберсигурност, данни и поверителност на адвокатската кантора Cooley.
В писмото на главните изпълнителни директори, организирано от EU AI Champions Initiative – орган, представляващ 110 компании от различни индустрии на континента – се казва, че отлагането ще изпрати „силен сигнал на иноваторите и инвеститорите по целия свят, че Европа е сериозна в своята програма за опростяване и конкурентоспособност“.
Европейските технологични предприемачи – и рисковите капиталисти, които ги подкрепят – също критикуват Закона за изкуствения интелект (AI Act). В отделно съвместно писмо от тази седмица, подписано от над 30 основатели на европейски стартиращи компании в областта на изкуствения интелект и инвеститори, законодателството е наречено „бързаща бомба със закъснител“. Те са особено загрижени за липсата на яснота относно това как ще бъдат регулирани моделите за изкуствен интелект с общо предназначение, като се опасяват от мозайка от различни правила в различните държави членки. Според тях те ще бъдат по-лесни за изпълнение от страна на богатите американски технологични компании, отколкото от по-малките местни предприятия.
Широк кръг от европейски предприятия изразяват опасения, че AI Act ще наложи на компаниите, които използват или включват големи езикови модели в своите ИТ системи, същите регулаторни изисквания като на големите технологични компании в спорни области като отговорността за авторските права.
Някои компании също така се опасяват, че несигурността относно начина, по който правилата ще бъдат прилагани от държавите членки, може да ги възпрепятства да внедряват системи за изкуствен интелект. Това потенциално може да ги постави в неравностойно положение спрямо конкурентите им в САЩ или Китай.
Европейската комисия, на свой ред, обяви, че е „напълно ангажирана с основните цели на Закона за изкуствения интелект, които включват установяване на хармонизирани правила, основани на риска, в целия ЕС и гарантиране на безопасността на системите за изкуствен интелект на европейския пазар“. Тя обаче добавя, че блокът работи по предстоящо опростяване на своите цифрови правила, така че „всички опции остават отворени за разглеждане на този етап“.