Вундеркинд, милиардер преди 40 и баща на над 100 деца. Кой е мистичният Павел Дуров
Наричат го „руският Марк Зъкъръбърг“, но създателят на Telegram има и доста общи характеристики с Илон Мъск
&format=webp)
Създателят на Telegram Павел Дуров е една от най-мистичните фигури в света на технологиите.
Макар че го наричат руският Марк Зъкърбърг, предвид таланта му да създава успешни компании за социални медии, той има немалко общи характеристики и с най-богатия човек на планетата и друг абсолютист на свободата на словото Илон Мъск.
Дуров, както и Мъск, е пронаталист, което означава, че е силен привърженик на раждането на повече деца, за да се насели планетата. Макар да споделя, че „никога не е бил женен и предпочита да живее сам“, през юли миналата година той обяви, че има „над 100 биологични деца“, разказва Fortune.
В публикация в Telegram той заяви, че откакто преди повече от 15 години негов приятел се обърнал към него с молба да дари биологичен материал, за да могат той и съпругата му да имат наследник, е „помогнал на над 100 двойки в 12 държави“, а „поне една клиника за ин витро все още разполага с моя замразен материал за анонимно ползване от семейства, които искат да имат деца“.
Вундеркинд по математика и програмиране
Павел Дуров е интригуваща и поляризираща фигура, която още преди да навърши 40 години натрупва нетно състояние и става милиардер.
Роден е през октомври 1984 г. във втория по големина град в Русия, Санкт Петербург, който тогава е в рамките на СССР и се нарича Ленинград. Баща му е учен и декан на факултет в Санктпетербургския държавен университет, но Дуров прекарва много години в Торино, след като се премества в Италия едва на 4 години.
Както и по-големият му брат Николай, той е вундеркинд в математиката. В едно от редките си интервюта, дадено през 2024 г. на среща с Тъкър Карлсън, Дуров обяснява, че двамата с Николай са спечелили няколко златни медала на Международната олимпиада по математика и няколко пъти са показвани по италианската телевизия, за да решават кубични уравнения в реално време.
Когато семейството му се завръща в Русия след разпадането на Съветския съюз, си носи прощален подарък от Италия: персонален компютър IBM.
"Руският Зъкърбърг"
Така Дуров с превръща и в отличен програмист. Създава популярен форум за Санктпетербургския държавен университет. докато е студент там. Но през 2006 г. един от колегите му показва Facebook, което вдъхновява двамата да създадат своя социална мрежа, заедно с още един техен състудент.
VKontakte (известно още като VK), стартира през септември същата година и само осем месеца по-късно набира един милион потребители. По-малко от година след това броят им нараства до 10 милиона.
До декември 2008 г. Дуров е собственик на най-популярната социална мрежа в Русия. Заема поста изпълнителен директор на VK до 21 април 2014 г. Само три седмици след неуспешна първоаприлска шега подава оставката си пред борда на директорите на 1 април, но настоява, че това е било само шега. Компанията обаче го отстранява от поста.
„Интересното е, че акционерите нямаха смелостта да направят това директно и аз научих за мистериозното си уволнение от пресата“, написа Дуров във VK в деня на уволнението си.
Преди това той има спорни отношения с руските власти, след като отказва искания да премахне страниците на опозиционни политици от VK. Казва, че отстраняването му означава, че компанията е била превзета от съюзниците на Владимир Путин.
На 26 април напуска Русия и заявява, че „няма намерение да се връща“, тъй като „в момента страната е несъвместима с интернет бизнеса“.
Създаването на Telegram
Като главен изпълнителен директор на VK Дуров има няколко сблъсъка с правителството. Затова през 2013 г., когато все още ръководи социалната мрежа, с брат му Николай решават да пуснат услуга за съобщения, изградена на базата на криптиране от край до край, за да запазят личните съобщения свободни от правителствена намеса. Стартират Telegram Messenger през август същата година, първо за iPhone, а по-късно и за Android.
(Година по-късно Facebook на Зъкърбърг придобива Whatsapp в грандиозна сделка за 19 млрд. долара. По това време Дуров казва пред TechCrunch, че „няма значение колко приложения за съобщения има, ако всички са гадни“).
След като Дуров напуска Русия, The New York Times съобщава, че "се мести от страна в страна на всеки няколко седмици с малка група компютърни програмисти. Един ден той е в Париж, друг - в Сингапур".
През 2017 г. Дуров премества седалището на компанията си в Дубай и заявява, че разпределя сървърите си по целия свят, така че „нито едно правителство или блок от съмишленици да не може да се намеси в личния живот и свободата на изразяване на потребителя“, според говорител на компанията, който също така добавя, че Telegram „ще извърши правен анализ на искането и може да разкрие IP адреса и телефонния номер на лицето на съответните органи“, ако потребителят е заподозрян в наказателно дело, което би нарушило условията за ползване на приложението.
Днес Telegram има един милиард потребители и за първи път стана печеливша през миналата година. Според The Financial Times, след като през 2023 г. е обявила загуба от 173 млн. долара при приходи от едва 343 млн. долара, през 2024 г. компанията е отчела печалба от 540 млн. долара при огромни приходи от 1,4 млрд. долара.
Платформата, която е емитирала облигации на стойност около 2,4 млрд. долара през последните четири години (и е изкупила обратно облигации за 375 млн. долара между септември и декември миналата година), е навлязла в областта на изкуствения интелект, партнирайки си с xAI на Мъск, за да интегрира чатбот Grok в мрежата.
Проблеми със закона
През август 2024 г. френските власти задържаха Дуров на летището в Париж, като го обвиниха, че е дал възможност и е допуснал незаконна дейност - като трафик на наркотици, измами и материали за сексуално насилие над деца, да се разпространява чрез Telegram.
През март тази година най-накрая му беше разрешено да напусне Франция, макар и временно, за да посети Дубай.
Ако бъде признат за виновен, милиардерът е заплашен от присъда до 10 години затвор. Наказателното му дело отново съживи дебата доколко ръководителите на технологични компании трябва да носят отговорност за дейностите, които се извършват на техните платформи.
Основателят на Binance Чанпенг Джао се призна за виновен през 2024 г. за нарушения на правилата за пране на пари, които са се случили на криптоплатформата му, а Рос Улбрихт, създателят на черния пазар Silk Road, беше осъден за използване на интернет за улесняване на престъпно предприятие. Той получи двойно наказание – доживотен затвор плюс 40 години без възможност за предсрочно освобождаване, но беше освободен след излежаване на 12 години, през януари 2025 г., след като получи пълно и безусловно помилване от президента на САЩ Доналд Тръмп, допълва Fortune.