Печалба от $540 млн. за Telegram, въпреки съдебния натиск върху Павел Дуров
С четирикратен ръст на приходите до $1.4 млрд., Telegram подготвя ново облигационно финансиране въпреки делото срещу основателя му във Франция
&format=webp)
Платформата за съобщения Telegram отчита впечатляваща печалба от $540 млн. през 2024 г., след като приходите ѝ нарастват четирикратно – до $1.4 млрд., показва презентация към инвеститори, на която присъства Financial Times.
Успехът е налице въпреки нарастващия юридически натиск върху съоснователя Павел Дуров, който е изправен пред съдебно дело във Франция по обвинения, свързани със съдържанието, което се разпространява в платформата.
Базираната в Дубай компания обръща предходната си загуба от $173 млн. през 2023 г. в първа годишна печалба, докато се готви да излезе на дълговите пазари с ново предложение за облигации на стойност около $1.5 млрд. Целта е да бъдат изкупени обратно съществуващи задължения, а продажбата, която стартира във вторник, може да приключи още през следващата седмица.
Според инвеститорската презентация ръстът в приходите идва от бързо увеличаващия се брой платени абонати, рекламна дейност и нови партньорства, свързани с блокчейн екосистемата Ton, която Telegram първоначално разработва.
Платформата вече има над 1 милиард активни потребители на месец и се поддържа от екип от около 60 души, като повечето дейности по модериране са аутсорснати.
През последните няколко дни Дуров се противопоставя на властите по случая. В понеделник той написа, че въпреки твърденията на френските разузнавателни служби, че борбата със сексуалното насилие над деца е била повод за задържането му, „основният им фокус винаги е бил геополитиката“.
Дуров по-рано заяви, че е отказал искане от Никола Лернер, ръководител на френското разузнаване, да забрани консервативни гласове в Румъния преди изборите в страната.
"Да се фалшифицира внушението, че Telegram не прави нищо за премахването на детска порнография, е манипулативна тактика", пише той в X.
От своя страна, френската разузнавателна служба отхвърля обвиненията на Дуров.
Според няколко души, запознати с разговори с потенциални инвеститори на сделката, главният инвестиционен директор на Telegram Джон Хайман казва пред потенциални инвеститори, че компанията изпълнява всичките си ключови цели и че IPO е възможно, ако условията на пазара станат по-благоприятни.
В същото време компанията признава, че френското разследване срещу Дуров може би ще се окаже пречка за IPO-то, въпреки че очаква въпросът да бъде разрешен още до края на тази година. Новата емисия облигации предлага доходност от 9% и включва опция за инвеститорите да закупуват акции при евентуално IPO с 20% отстъпка – по аналог на предишни емисии.
Около половината от приходите на Telegram за 2024 г. идват от „партньорства и екосистема“, според документа. Рекламата носи $250 млн., а абонаментите за Telegram Premium – $292 млн.
Платформата за мини приложения в областта на електронната търговия и игрите е изградена върху блокчейн мрежата Ton, като Toncoin – криптовалутата, тясно свързана с Telegram – се използва за разплащания и реклама в рамките на приложението.
Компанията печели както от партньорства около Toncoin, така и от продажба на собствени активи в криптовалутата.
За 2025 г. Telegram си поставя още по-амбициозни цели – приходи от $2 млрд. и печалба от $720 млн.
Към февруари тази година дружеството разполага с $530 млн. в брой, без това да включва криптоактивите.
До момента компанията е издала облигации за около $2.4 млрд. през последните четири години. Само в последното тримесечие на 2024 г. компанията изкупува обратно облигации на стойност $375 млн.
Освен финансовите показатели, Telegram набляга и на бъдещи възможности около изкуствения интелект. Компанията обяви партньорство с xAI – AI компанията на Илон Мъск.
Чатботът Grok вече е интегриран в платформата, като се планира активна промоция и споделяне на приходите от използването му в Telegram – първият сериозен пробив на чатбота извън X.
Компанията заяви, че е интегрирала чатбота Grok на xAI в Telegram „с планове да го популяризира в платформата и да раздели получените приходи“, без да разкрива допълнителни подробности.
Дуров и Мъск също така са съгласни по отношение на позициите си относно свободата на словото.
В неделя собственикът на X сподели публикацията на Дуров относно искането на френското разузнаване за Румъния със своите 220 милиона последователи, като написа: „Уау“.