Защо последната разпродажба на облигационния пазар е толкова притеснителна?
Доходността на държавните книжа на САЩ се повишава, докато очакванията за растеж се сриват
&format=webp)
В миналото, когато облигациите се разпродаваха, това обикновено се възприемаше като обещаващ знак за акциите.
Означаваше, че трейдърите залагат на по-силна икономика. Но не и този път.
Разпродажбата на глобалните държавни облигации изненада инвеститорите, въпреки че нито един от проблемите, с които инвеститорите изглежда се сблъскват, не е скорошно развитие.
Макар че страни като САЩ и Япония носят тежки дългове от десетилетия, решението на Moody's да лиши САЩ от най-високия им кредитен рейтинг по-рано този месец изглежда е задействало разпродажбата.
На този фон валутният стратег и икономист Йенс Нордвиг от Exante Data подчертава тревожна тенденция - разрив във връзката между доходността по 10-годишните държавни облигации и очакванията на икономистите за икономически растеж след две години.
„Ключовият момент е следният. Доходността по американските (реални) облигации се покачва рязко. Но това не е важната част. Притеснителното е, че те се покачват рязко, докато очакванията за растеж се сриват. Това е нов и много по-тревожен скок в доходността от предишните, свързани със силен растеж и възприемана „ястребова делта“ в политиката на Федералния резерв“, пише Нордвиг в публикация в LinkedIn, където споделя тревожната графика.
Това означава, че инвеститорите в облигации се чувстват все по-неудобно от фискалната ситуация в САЩ и липсата на политическа воля във Вашингтон да предприеме стъпки за намаляване на дълга, коментира MarketWatch.
Последният скок в доходността на държавните облигации съвпадна с приемането на републиканския законопроект за бюджета в Камарата на представителите през нощта, но доходността спадна в следобедната търговия в четвъртък, тъй като инвеститорите купиха спада в облигациите и акциите. Доходността на облигациите се движи обратнопропорционално на цените.
Доходността по 10-годишните държавни облигации, която пряко влияе върху разходите по заеми, се повиши рязко в сутрешната търговия в САЩ в четвъртък, достигайки най-високото си ниво от средата на февруари, но след това се понижи, установявайки се на 4,53% в късния следобеден спрямо 4,60% при затварянето в сряда. 10-годишната доходност беше 4,44% в края на миналата седмица.
Доходността по 30-годишните остана над 5%, около най-високото си ниво от ноември 2023 г.
На пръв поглед това може да не изглежда много. Но както посочва Нордвиг, с влошаващите се очаквания за растеж и бездействието на Федералния резерв, изглежда, че натискът за продажба на облигации може да продължи.
В доклад, споделен наскоро с MarketWatch, стратегът на Deutsche Bank Джордж Саравелос посочва, че промяната на фискалната политика на САЩ е труден процес. В Европа е много по-лесно за правителствата да прокарат промени в своите планове за разходи.
„САЩ имат допълнителен проблем: каквото и да реши републиканският Конгрес да прави с фискалната политика през следващите няколко седмици, най-вероятно ще бъде „заключено“ за останалата част от десетилетието“, пише Саравелос.
„Много трудният процес на помирение и потенциалната загуба на републиканско мнозинство в средносрочния период по същество оставят място само за едно голямо фискално събитие по време на настоящата администрация на Тръмп. След като това приключи, много малко ще може да се направи, за да се промени фискалната траектория в обозримо бъдеще.“
Ранди Флауърс, старши портфолио мениджър в Intelligent Wealth Solutions, смята, че доходността на облигациите може да ограничи акциите в обозримо бъдеще.
„Мисля, че в момента инвеститорите в облигации отново контролират пазара, поне в краткосрочен план. Когато това се случи, обикновено е лоша новина за всички участници, включително пазарите на акции“, казва Флауърс. „Ще видим дали ще продължи“, допълва той.
Основните американски борсови индекси почти не се промениха в четвъртък след рязък спад през предходната сесия.
Индексите Dow Jones Industrial Average и S&P 500 завършиха сесията с незначително понижение, а технологичният Nasdaq Composite се повиши с 0,3%. Акциите се сринаха в сряда, докато доходността по облигациите се покачи рязко, тъй като инвеститорите следяха развитието на предложението на Републиканската партия за данъци и разходи, което се очаква драстично да увеличи дефицита. По-слаб от очакваното търг на държавни ценни книжа също повлия на настроенията.
Рано сутринта в четвъртък „големият красив законопроект“ на президента Доналд Тръмп беше приет с малка разлика в Камарата на представителите и сега ще се насочи към Сената. Инвеститорите са фокусирани върху обсъжданията в Конгреса на фона на опасенията как законопроектът за бюджета ще се отрази на вече неустойчивата фискална ситуация.