Tesla ограничава инвеститорите да подават съдебни искове с нов корпоративен правилник
Автомобилният производител на Илон Мъск вече ще изисква акционерите да притежават 3% от акциите преди да заведат така наречения „деривативен“ иск
&format=webp)
Автомобилният производител на Илон Мъск Tesla обяви промяна в корпоративния си устав, която ще ограничи възможността на акционерите да съдят компанията, ако смятат, че Управителният съвет или ръководството са извършили нарушение на фидуциарните задължения.
В документа се казва, че новият правилник е влязъл в сила на 15 май и че Tesla е приела „праг на собственост, изискващ всеки акционер или група акционери да притежават акции, достатъчни за достигане на праг на собственост от поне 3 % от издадените и намиращи се в обращение акции на Tesla, за да започнат или поддържат производство по деривативен иск“.
Текущата пазарна капитализация на Tesla е над 1 трилион долара. Дял от 3% от обикновените акции и всички акции в обращение би струвал над 30 млрд. долара, съобщава CNBC.
Tesla не отговори на запитването за коментар относно промяната в устава си.
Според Ан Липтън, опитен адвокат по корпоративно право и право на ценните книжа, преподавател в Tulane Law School, компанията се възползва от закон на щата Тексас, който позволява на корпорациите да ограничат съдебните дела на акционерите срещу вътрешни лица за нарушаване на фидуциарните задължения.
Законът позволява на компаниите, които са регистрирани в Тексас, каквато е Tesla, да изискват от акционера да притежава 3%, преди да предяви иск.
„Очевидно е, че за компания с размерите на Tesla това би било огромна пречка за всеки, който заведе дело за нарушаване на фидуциарните задължения“, обясни тя.
За сравнение, когато Tesla е била регистрирана в Делауеър, акционер, който е притежавал само девет акции, е бил ищец по дело за производни права, в резултат на което съдия е наредил да бъде отменен пакетът за възнаграждение на главния изпълнителен директор Мъск за 2018 г., отбелязва Липтън.
Канцлерът на Съда в Делауеър Каталин Маккормик установи, че Мъск, а не Управителният съвет на Tesla, е контролирал компанията и че комисията по възнагражденията към Управителния съвет е подвела акционерите, преди да поиска гласуване за одобряване на плана за възнагражденията му.
Те не са преговаряли с Мъск за условията на сделката, а са работили „заедно с него, почти като консултативен орган“, постанови съдията.
Решението Tornetta, кръстено на акционера на Tesla Ричард Торнета, който заведе делото, накара Илон Мъск да заяви: „Никога не регистрирайте компанията си в щата Делауеър.“ Tesla премести мястото на регистрация в Тексас през юни 2024 г., след като получи одобрението на акционерите поради загубата на делото в съда.
Оттогава Tesla обжалва решението по делото Tornetta и Върховният съд на щата Делауеър трябва да реши дали той може да запази акциите, предоставени му чрез плана за пакета възнаграждение на главния изпълнителен директор през 2018 г. или не.
Стойността на този план е около 56 млрд. долара.