Тенерифе въвежда нов данък и ограничение за броя на туристите
Групите за защита на околната среда заявиха, че тези мерки не са достатъчни и призоваха за значително намаляване на посетителите, които достигат четири милиона годишно
&format=webp)
През последните месеци Испания въведе различни мерки в усилията за справяне с прекомерния туризъм - от двегодишна забрана за нови ваканционни имоти в Аликанте до двойни туристически такси в Барселона.
Канарските острови вероятно са най-силно засегнати от негативните последици от туристическите тълпи.
През първото тримесечие на 2025 г. там са пристигнали 4,36 милиона чуждестранни посетители, което предизвика огромни демонстрации през април с искане за по-строги правила за туризма.
Според съобщения на Travel Tomorrow на плакатите на протестиращите било изписано „Канарските острови имат лимит“. Сега Тенерифе - най-посещаваният остров на архипелага - въвежда нови мерки за защита на природната среда от въздействието на свръхтуризма, пише TimeOut.
Лимит на посетителите
Една от инициативите е ограничаване броя на посетителите в парк Анага.
Разположен на северния край на острова, той се гордее с планини, извисяващи се над Атлантическия океан, както и с плажове с черен пясък, праисторически гори и защитени видове флора и фауна. На територията му има и 26 традиционни селища, които оцеляват благодарение на земеделските методи на предците си.
Местните власти вече приеха предложение за ограничаване на достъпа до парка, а през януари достъпът до определени зони беше забранен за големи автобуси. Кармен Пеня, общински съветник от Сан Кристобал де ла Лагуна, призова ръководния орган на острова Cabildo de Tenerife да продължи да прилага мерките, включително да въведе дневен лимит на посетителите.
На други места на острова Cabildo de Tenerife обяви стартирането на система за онлайн резервации за някои от маршрутите в Националния парк Тейде, който е обект на световното наследство на ЮНЕСКО и където се намира най-високият връх в Испания.
Според Times туристите, които посещават върха вече ще бъдат таксувани с „екотакса“ и ще се инсталират камери за сигурност, за да се контролира броят им и да се следи кога зоните са препълнени.
Групите за защита на околната среда заявиха, че тези мерки са недостатъчни, и призоваха за значително намаляване на броя на посетителите, които са четири милиона годишно.
Край с краткосрочните наеми
Статистическите данни сочат, че през следващите 15 години Испания ще се превърне в най-посещаваната дестинация в света, но неотдавнашните протести на Канарските острови са отражение на недоволството, което се усеща в цялата страна от местните жители.
Проблемите, с които се сблъскват, включват нарастващи разходи за жилища, влошаване на състоянието на околната среда, натиск върху инфраструктурата и недостиг на вода, допълва TimeOut.
Една от най-драстичните мерки срещу свръхтуризма беше приетото тази пролет изменение на испанския Закон за хоризонталната собственост, който обхваща и Канарските острови, с цел да се ограничи отдаването под наем на ваканционни имоти.
В него се посочва, че за всички собственици на имоти, които се надяват да отдават помещенията си под наем за краткосрочни ваканционни цели, трябва да се получи одобрението на 60% от местната общност, а съседите си запазват правото да поискат спиране на дейността, ако това не бъде спазено.
Различните региони в Испания обаче имат свои собствени политики.
В 43 района на Малага беше въведен нов лимит за отдаване под наем на ваканционни апартаменти, което означава, че няма да се издават нови лицензи за най-населените райони на града. Забраната ще бъде въведена за срок от три години и се очаква да бъде удължена.
Аликанте също въведе двугодишна забрана за отдаване под наем на нови ваканционни имоти, която влезе в сила през януари. По време на забраната ваканционните жилища, които не отговарят на нормативните изисквания (смята се, че 3292 жилища нямат лиценз), ще бъдат затворени.
Миналото лято Мадрид въведе забрана за издаване на нови лицензи за ваканционни жилища. Оттогава тези ограничения се разшириха до пълна забрана за ползване на туристически апартаменти във всички жилищни сгради в историческия център на столицата.
През октомври 2024 г. Севиля се ангажира да ограничи новите лицензи за ваканционни жилища, което означава, че в 108-те квартала на града не повече от 10% от имотите могат да бъдат туристически апартаменти.
Барселона, най-популярната дестинация в Испания за чуждестранни туристи, обяви пълна забрана за ваканционни апартаменти - каквито в момента има около 10 000 - до 2029 г.
Солени глоби
Другите популярни мерки срещу свръхтуризма включват налагането на различни видове такси и глоби.
Балеарските острови значително повишиха данъка си за чуждестранни посетители с чисто нова „екотакса“, която зависи от вида на мястото за настаняване, а пасажерите на круизни кораби ще трябва да плащат с 200% повече от предишните години.
Барселона наскоро удвои туристическия си данък.
В стремежа си да не бъде третирана като „увеселителен парк“, посетителите в Малага бяха заплашени от глоба в размер на 750 евро за изхвърляне на боклук и носене на недостатъчно дрехи.
Ибиса и Майорка също затегнаха ограниченията за консумация на алкохол, което означава, че вече не може да се консумира алкохол на обществени места, а магазините, в които се продава, трябва да затварят между 21,30 ч. и 8 ч. сутринта.
Новите правила за обществените места в Гран Канария включват забрани за пушене, пускане на силна музика, барбекю, събиране на раковини и камъни, блокиране на достъпа до пътеки и сексуална активност, а при сериозно нарушение на тези правила може да бъде наложена глоба до 3000 евро.