Компаниите от финтех сектора бяха едни от първите големи губещи след повишаването на лихвените проценти от централните банки през 2022 г., което доведе до спад в оценките на стойността им.

С течение на времето обаче промяната в лихвената среда стабилно увеличи печалбите им, тъй като по-високите лихвени проценти увеличават т.нар. нетен лихвен доход - или разликата между лихвите, начислявани за заеми, и тези, изплащани на спестителите, отбелязва в анализ CNBC.

През 2024 г. няколко от водещите финтех компании - включително Robinhood, Revolut и Monzo, отбелязаха увеличение на печалбите.

Robinhood отчете 1,4 млрд. долара годишна печалба, подкрепена от 19% скок на нетните приходи от лихви на годишна база до 1,1 млрд. долара.

Revolut отбеляза 58% скок на нетните приходи от лихви миналата година, което помогна за увеличаване на печалбата до 1,1 млрд. паунда (1,45 млрд. долара).

Monzo отчете първата си годишна печалба през годината, приключваща на 31 март 2024 г., подкрепена от 167% увеличение на нетните приходи от лихви.

Сега обаче финтех играчите отново са изправени пред ключов тест, тъй като широкият спад на лихвените проценти поражда съмнения относно устойчивостта на този повишен доход в дългосрочен план.

„Средата на понижаващи се лихвени проценти може да постави предизвикателства пред някои финтех играчи с бизнес модели, закрепени към нетния лихвен доход“, коментира пред CNBC Линдзи Нейлър, партньор и ръководител на отдела за финансови услуги във Великобритания в Bain & Company.

Намаляването на референтните лихвени проценти може да бъде тест за устойчивостта на бизнес моделите, смята той.

„По-ниските лихвени проценти могат да разкрият уязвимостта на някои финтех компании - но те могат и да подчертаят адаптивността и издръжливостта на други с по-широки стратегии за доходи.“

Не е ясно колко значително въздействие ще окаже спадът на лихвените проценти върху сектора.

През първото тримесечие на 2025 г. Robinhood отчете 290 млн. долара нетни приходи от лихви, което е с 14% повече на годишна база.

Във Великобритания обаче резултатите на стартъпа за платежна инфраструктура ClearBank загатнаха за въздействието. Миналата година ClearBank реализира загуба в размер на 4,4 млн. паунда поради преминаването от приходи от лихви към приходи от такси, както и поради разходи, свързани с разширяването на дейността ѝ в ЕС.

„Приходите ни от лихви винаги ще бъдат важна част за нас, но стратегическият фокус е върху увеличаването на приходите от такси“, посочва за CNBC Марк Феърлес, главен изпълнителен директор на ClearBank.

Това се случва в момент, когато някои финтех компании предприемат стъпки, за да диверсифицират източниците си на приходи и да намалят зависимостта си от такси и лихви по карти.

Revolut например предлага търговия с криптовалути и акции в допълнение към услугите си за разплащания и обмяна на валута, а наскоро обяви плановете си да добави мобилни планове във Великобритания и Германия.

Според Нейлър тези, които имат по-диверсифициран микс от приходи или силна монетизация на клиентската си база чрез нелихвени услуги, са „по-добре позиционирани да издържат на промените в икономиката, включително в среда на по-ниски лихви“.

Необанка Bunq в Нидерландия, насочена предимно към дигитални номади, които не работят от едно място, не се притеснява от перспективата за понижаване на лихвените проценти. През 2024 г. отбелязва 65% скок на годишната печалба.

„Винаги сме имали здравословни, разнообразни доходи“, подчертава Али Никнам, главен изпълнителен директор на Bunq пред CNBC. Те печелят от абонаменти, както и от такси и лихви, базирани на карти.

Той допълва, че ситуацията в континентална Европа е „по-различни от тази във Великобритания“, като се има предвид, че в региона „дълго време имаше отрицателни лихвени проценти“ - така че на практика компанията трябваше да плаща за депозити.

„Необанките с добре развита и диверсифицирана горна линия са структурно по-добре позиционирани, за да се справят с прехода към среда с ниски лихвени проценти“, обяснява пред CNBC Барун Сингх, анализатор на финтех проучвания в британската инвестиционна банка Peel Hunt.

„Тези, които остават силно зависими от лихвите, получавани от депозити на клиенти - без достатъчна тяга в алтернативните потоци от приходи, ще се сблъскат с по-значимо пренастройване на очакванията за приходите.“, допълва анализаторът.