Франция и Германия ще създадат съвместен съвет за сигурност като част от засиленото внимание на Европа към собствената ѝ отбрана, обяви президентът Еманюел Макрон. Той прие Фридрих Мерц по време на първото държавно посещение на новия канцлер на Германия в чужбина.

На среща в Елисейския дворец в сряда двамата лидери обещаха да засилят сътрудничеството в условията на нарастващи заплахи от страна на Русия и непредсказуемата администрация на САЩ под ръководството на президента Доналд Тръмп.

Мерц, който встъпи в длъжност във вторник, си постави за цел да отиде първо в Париж, за да съживи сътрудничеството между най-големите държави в ЕС.

„Отвъд танковете, бойните самолети и ракетите с далечен обсег на действие ще създадем френско-германски съвет по отбрана и сигурност, който ще заседава редовно, за да предоставя оперативни решения на общите ни стратегически предизвикателства“, заяви Макрон, цитиран от Financial Times, като открои „системната заплаха, която Русия представлява за нашата европейска система“.

Той също така посочи суверенитета и конкурентоспособността като области, върху които се съсредоточават усилията на двете страни.

Мерц приветства „дълбоката привързаност“ между Франция и Германия и заяви, че посещението му е „израз на личните връзки, които Еманюел Макрон и аз успяхме да изградим през последните няколко години“. Френският президент вече се срещна с Мерц няколко пъти през последните месеци, за да обсъдят неотложни въпроси, включително тарифната война на Тръмп и усилията му да уреди съдбата на Украйна с Русия.

Мерц призова всички европейски държави членки „да увеличат разходите си за отбрана, за да запълнят пропуските във военните способности и да продължат да подкрепят изцяло Украйна“. Канцлерът, който преди това предупреди Европа, че вече не може да разчита на САЩ да я защитава, заяви, че войната в Украйна „няма да приключи без по-нататъшен политически и военен ангажимент от страна на Съединените американски щати. Европейците не могат да я заменят“.

Двамата лидери също така акцентираха, че всяко обсъждане на разширяването на ядрения чадър на Франция към други европейски държави ще има за цел единствено да допълни съществуващата рамка на НАТО за гаранции за сигурност от страна на САЩ.

„Смятаме, че ние, европейците, трябва да се организираме по-добре, но това не означава поставяне под въпрос на историческите съюзи“, категоричен беше Макрон.

Длъжностните лица в Париж се надяват, че идването на Мерц на поста канцлер ще вдъхне нова енергия в проектите на ЕС, включително в инициативите в областта на отбраната, и в повишаването на конкурентоспособността на еврозоната.

„Личните стилове на двамата лидери, както и политическите им възгледи, са по-близки, отколкото при бившия канцлер Олаф Шолц, с когото отношенията не бяха плавни“, коментира френски служител.

„Това е добра възможност както за Франция и Германия, така и за Европа в по-широк план да се даде по-голям тласък на ключови приоритети“, заяви и Бенжамен Хадад, министър на европейските въпроси на Франция. „Новото германско правителство има силни амбиции Европа да бъде по-независима в областта на отбраната и сигурността, а също така имаме общи цели по отношение на конкурентоспособността и имиграцията. И Макрон, и Мерц искат да се справят много бързо“.

Съюзниците на Мерц споделят мнението, че Шолц не е инвестирал достатъчно време и усилия в Париж и в Европа като цяло.

„Не ставаше въпрос само за Франция“, казва Дейвид Макалистър, високопоставен член на Европейския парламент от CDU. „Шолц, социалдемократ, се разбираше добре с политическите си съюзници, включително с испанския министър-председател Педро Санчес, но не успя да установи близки отношения с по-консервативните си полски и италиански колеги Доналд Туск и Джорджия Мелони“.

По думите му Макрон прави големи речи, защото има визия за бъдещето на Европа, а Олаф Шолц „нямаше нито една от тях“.

„Нямаше големи речи, нямаше амбициозна визия - дори нямаше убедителна идея как би могло да изглежда бъдещето на европейската интеграция“, посочва Макалистър. „За една успешна Европа се нуждаем от френски ентусиазъм и ангажиран германски прагматизъм“.

Трудните теми, които обтегнаха френско-германските отношения през последните години, включват търговията - Германия подкрепя договора Меркосур с Латинска Америка, докато Франция се противопоставя на него - и енергетиката, където те се сблъскаха по въпроса дали френската ядрена енергия трябва да се счита за нисковъглеродна съгласно екологичните разпоредби на ЕС.

„Всичко това няма да бъде решено по време на едно посещение, но положителното при Мерц е, че навикът да се обръщаме към френско-германското сътрудничество се завръща“, добавя френският служител пред Financial Times.

След посещението при Макрон Мерц замина за Варшава, за да се срещне с Туск, който говори за „ново начало“ в полско-германските отношения след години на напрежение. Туск призова Мерц да съдейства за осигуряване на по-строг контрол по външните граници на ЕС с Русия и Беларус, но предупреди Берлин да не застрашава свободното пътуване в рамките на европейското Шенгенско пространство на фона на неотдавнашната вражда заради германските планове за изтласкване на нелегални мигранти към Полша. Полският министър-председател заяви, че Варшава „няма да приеме това“.