Встъпващият в длъжност утре канцлер на Германия Фридрих Мерц обеща реформи и нови инвестиции, след като днес центристките партии подписаха коалиционно споразумение и обявиха допълнителни членове в състава на кабинета.

„Утре ще получите правителство, решено да придвижи Германия напред с реформи и инвестиции“, заяви Мерц преди подписването на споразумението.

Бъдещият канцлер е част от дясноцентристкия Християндемократически съюз, който заедно със сестринската си партия Християнсоциален съюз си осигури най-голям дял от гласовете на изборите през февруари. Лявоцентристката Социалдемократическа партия също е част от новата управляваща коалиция, като се класира на трето място на изборите, отбелязва CNBC.

След седмици на преговори лидерите на партиите за първи път представиха коалиционното си споразумение в началото на април. Днес споразумението от над 140 страници, озаглавено „Отговорност за Германия“, беше тържествено подписано.

Споразумението обхваща плановете и целите на бъдещото правителство, включително промени в данъчните закони за физическите лица и предприятията, миграционната политика и нов модел за доброволна военна служба.

Още преди официалното встъпване в длъжност коалицията осъществи значителна промяна във фискалната политика на Германия. Пакетът включва промени в дългогодишните правила за дълга на страната, които ще позволят по-високи разходи за отбрана, както и фонд за инфраструктура и климат в размер на 500 млрд. евро.

В понеделник бяха обявени и допълнителни министри в бъдещия кабинет.

Ключовите фигури са Ларс Клингбайл като министър на финансите, Катерина Райхе като министър на икономиката, Йохан Вадефул като министър на външните работи и Борис Писториус, който остава на поста министър на отбраната.

Клингбайл ще бъде и вицеканцлер в новото правителство. Той и Мерц ще вземат решения, заяви Холгер Шмидинг, главен икономист в Berenberg.

„В новото правителство Мерц и безспорният лидер на социалдемократите, новият министър на финансите Ларс Клингбайл, ще имат решаваща роля. Това, за което тези двама лидери се споразумеят, вероятно ще се изпълнява, като от време на време ще се появяват забележки от страна на председателя на баварския ХСС Маркус Зьодер. И Мерц, и Клингбайл знаят, че тяхното правителство трябва да спре възхода на дясната партия AfD, така че тя да не се доближи до властта на следващите избори в началото на 2029 г.“

Крайнодясната AfD, или Alternative fuer Deutschland, спечели втория по големина брой гласове на тазгодишните избори.

Междувременно днес стана ясно, че партията е подала съдебен иск до административния съд в Кьолн срещу Федералната служба за защита на конституцията, след като в петък беше определена като „дясноекстремистка“, съобщава Euronews.

Веднага след решението AfD го нарече „сериозен удар по германската демокрация“ и заяви, че службата нарушава конституцията на страната.

Опоненти и преди са призовавали AfD да бъде забранена с мотива, че се стреми да подкопае демократичните ценности. Вътрешното разузнаване вече е класифицирало фракции на партията, включително цялото ѝ младежко крило, като екстремистки.

Класифицирането на цялата партия поднови дебата дали тя трябва да бъде забранена, въпреки че няколко политици, включително напускащият канцлер Шолц, предупредиха да не се взема „прибързано решение“.

По-късно днес Шолц официално ще бъде освободен от длъжност. След като бъде утвърден за нов канцлер, Мерц ще положи клетва пред президента Франк-Валтер Щайнмайер, а след това и министрите от кабинета.

Изборите в Германия през 2025 г. се проведоха предсрочно, след като предишната управляваща коалиция се разпадна заради разногласия относно бюджета, фискалната и икономическата политика.

Напрежението доведе до това, че отиващият си канцлер Шолц уволни бившия финансов министър Кристиан Линднер, което доведе до излизането на неговата партия СДП от коалицията.