Премиерът Желязков: Дейността на института INSAIT надмина очакванията ни
В INSAIT се срещат студенти, специализанти и докторанти от над 150 държави, като интересът е огромен - над 4000 апликации за 10 места. Това дава възможност София да се превърне в център на компютърните науки и нови технологии

Дейността на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) надмина очакванията, които бяхме заложили и показа, че създаването на устойчив модел в партньорство с технологичния институт е изключително успешен.
Това заяви министър-председателят Росен Желязков при отбелязването на четири години от началото на дейността на INSAIT, на което присъства и Ги Пармелин, ръководител на Федералния департамент по икономически въпроси, образование и изследвания на Швейцария.
Отбелязваме четири години успешно развитие, както и признаване и задълбочаване на дългосрочното ни сътрудничество в областта на науката, образованието и технологиите, каза още премиерът, цитиран от БТА.
Той посочи, че изпълнението на българо-швейцарската програма, както за първия, така и за втория кохезионен период на сътрудничество, е изключително успешно.
Програмата дава огромен принос за развитието на важни и чувствителни области свързани с образованието, научните изследвания, опазването на околната среда и не на последно място - противодействието на корупцията, отбеляза Желязков и добави, че за новия програмен период са предвидени над 90 млн. швейцарски франка.
По думите на премиера никой не си е представял, че преди четири години, когато започна работата на INSAIT, развитието на изкуствения интелект ще е такова, каквото е, затова и резултатите които институтът е постигнал, са наистина обнадеждаващи.
Росен Желязков обясни, че в INSAIT се срещат студенти, специализанти и докторанти от над 150 държави, като интересът е огромен - има над 4000 апликации за десет места. Това дава възможност София да се превърне в център на компютърните науки и нови технологии.
За българската държава е приоритет правенето на високотехнологични научи изследвания, посочиЖелязков и допълни, че чрез този институт България ще привлече и капитал от водещи институции и компании, така както се случва и в момента. По думите на премиера INSAIT е модел за успешна трансформация чрез партньорство и визия.
Междувременно днес стана ясно, че Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) създава работна група "Изкуствен интелект", в която участват представители на компаниите-членки с различна експертиза, съобщиха от организацията.
Председател на работната група е Иван Дудин от Balkansworks, а заместник-председател д-р Галя Манчева от Ai Advy. Сред темите, по които работи групата, са регулаторно съответствие с Регламент (EU) 2024/1689, киберсигурност, големи езикови модели (LLM), допълва БТА.
В последните три седмици експертите от групата обсъждат и формулират становища по различни теми и документи, свързани с регулациите на национално и европейско ниво. Работната група е на разположение и в случай на нужда от разясняване на специфичната материя и вече активно участва и във форуми, свързани с Изкуствения интелект, посочват от БАИТ.