Двамата кандидати за "Кремиковци" са получили покана за окончателна среща с министъра на икономиката и енергетиката и днес ще бъде избран оператор за металургичния комбинат, съобщиха вчера представители на синдикатите, след като беше подписан новият браншови договор за отрасъла.

Има постигнато споразумение по основните ангажименти, които държавата и облигационерите са готови да поемат, съобщи Любомир Павлов, председател на Националната федерация "Металургия". Двете компании са поставили условието да работят без комплексно разрешително за дейност или да го получат под условие.

Единият кандидат е поставил условие за особен режим на плащане на енергоносителите, съобщи Васил Яначков, председател на Федерация "Металици" към КНСБ, но не пожела за каже дали става дума за "Смарт груп" или бразилската фирма CNS.

В меморандум, който е изпратен и на двете фирми, са поети ангажименти както по отношение на конкретното опериране и ръководене на комбината, така и за възможностите за придобиване на собственост в "Кремиковци", каза Яначков.

Металургията ще бъде водещ отрасъл на България, каза Антон Петров, който е председател на Асоциацията на металургичната индустрия.

В колективния трудов договор е заложено минималната заплата в отрасъла да бъде 350 лева, металургичните работници да получават не по-малко от 4 лева на ден за храна при специфични условия на труд. Предвидени са също така допълнителни обезщетения извън тези по Кодекса на труда при прекратяване на трудовите договори по болест, съкращаване на щата или намаляване на обема на работа.

Размерът на обезщетението е не по-малко от една минимална работна заплата в тези случаи.

Източник: в. "Монитор"