Европейската комисия очаква тежка рецесия в еврозоната през тази година, със спад на БВП с 1.9%, задълбочаване на дефицита и ръст на безработицата, се казва в актуализираната прогноза на комисията. Ръстът в еврозоната ще бъде 0.1% през 2009 г. и 0.9% през 2010 г.

Прогнозата на ЕК е по-песимистична и от тази на Международния валутен фонд и Европейската централна банка, според които БВП в еврозоната ще намалее с 0.5% през 2009 г., както и от прогнозата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, които очакват спад от 0.6%.

От Комисията предупреждават също, че безработицата ще се повиши с над 3 пункта до края на 2010 г., или от 7.5% през 2008 г. на 10.2% в края на 2010 г. Това ще бъде първият й ръст над 10% от 1998 г.

Публичният дефицит от своя страна ще нарасне от 1.7% от БВП през 2008 г., на 4% през 2009 г. и 4.4% през 2010 г.

Икономически спад от 1.9% в 16-те страни в еврозоната и от 1.8% в 27-те страни от ЕС очаква през тази година Европейската комисия.

Същевременно броят на безработните за целия Европейски съюз ще достигне 3.5 млн. души,

Брюксел допълва, че перспективите са още неясни, като настоящата икономическа криза ще бъде най-голямата от Втората световна война.