Съединените щати нанесоха удари по Иран в петък, след като президентът Доналд Тръмп обвини Ислямската република в „безразсъдно нарушение“ на споразумението за прекратяване на огъня чрез атаки с дронове срещу кораби в Ормузкия проток.

По-късно иранските въоръжени сили заявиха, че са отвърнали на американските удари.

Централното командване на САЩ (CENTCOM) съобщи, че американската авиация е атакувала „ирански складове за ракети и безпилотни летателни апарати, както и крайбрежни радарни съоръжения“.

Според CENTCOM в четвъртък еднопосочен ударен дрон, изстрелян от Иран, е поразил товарния кораб Ever Lovely, плаващ под сингапурски флаг, в Ормузкия проток край бреговете на Оман. Въпреки атаката плавателният съд е успял да продължи курса си през стратегическия морски маршрут, по който преминава значителна част от световните доставки на петрол.

Тръмп заяви още, че американските сили са свалили три други ударни дрона, насочени срещу кораби в протока.

„Неоправданата агресия на иранските сили срещу търговското корабоплаване представлява ясно нарушение на примирието“, посочиха от CENTCOM.

„Освен това опасното поведение на Иран подкопава свободата на корабоплаването в момент, когато все по-голям обем търговия преминава през този жизненоважен международен транспортен коридор“, допълват от командването.

Атаката идва малко повече от седмица след като Доналд Тръмп и иранският президент Масуд Пезешкиан подписаха меморандум за разбирателство, чиято цел е изработването на трайно мирно споразумение за прекратяване на конфликта между двете държави.

Миналия уикенд вицепрезидентът Джей Ди Ванс посети Швейцария за преговори с ирански представители по бъдещото мирно споразумение.

В публикация в X в петък Ванс написа:

„Иран подписа споразумение за прекратяване на огъня. Ние го спазихме. Ако имат възражения относно начина, по който се прилага меморандумът, могат просто да вдигнат телефона. Но на насилието ще бъде отговорено с насилие.“

Малко преди CENTCOM да обяви ответните удари, журналист попита Тръмп в Белия дом дали Иран ще понесе последствия за нарушаването на примирието, предава CNBC.

„Ще разберете“, отвърна президентът.

След американските атаки Корпусът на гвардейците на Ислямската революция (IRGC) публикува изявление, в което твърди:

„След нарушаването на примирието от страна на ционисткия режим в Южен Ливан, преди няколко часа нарушаващият договореностите американски режим, както винаги, не изпълни своите ангажименти и под различни предлози извърши въздушни удари по бреговете на Ислямска република Иран заради преминаването на кораб по неразрешен маршрут в Ормузкия проток.“

„Военноморските сили на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция отговориха на тази агресия, като нанесоха удари по позиции на американската терористична армия в региона“, се казва още в съобщението.

Според IRGC, съгласно член 5 от Исламабадския меморандум за разбирателство, контролът върху преминаването през Ормузкия проток е отговорност на Ислямска република Иран.

„САЩ обаче се опитаха чрез подстрекаване на различни страни да нарушат това споразумение. Беше даден необходимият отговор и така ще бъде и занапред.“

„Ако агресията се повтори, нашият отговор ще бъде значително по-мащабен“, предупреждават от IRGC.

Председателят на комисията по национална сигурност в иранския парламент Ебрахим Азизи също реагира остро в публикация в X. „Съединените щати отново атакуваха Иран по време на преговори“, написа той.

„Провалилият се американски президент показа, че не се придържа към принципите на преговорите и прекратяването на огъня“, заяви Азизи.

„Това безразсъдно нарушение на примирието, както винаги, ще доведе до отстъпление и съжаление от тяхна страна. Прехвърлянето на вината вече не работи.“