Тропическата буря „Рагаса“ оставя разруха в Югоизточна Азия
Природната стихия отне живота на най-малко 25 души
&format=webp)
Отслабената тропическа буря „Рагаса“ се придвижи на запад по южното крайбрежие на Китай към Виетнам в четвъртък, след като опустоши Хонконг, Тайван и Филипините, отнемайки живота на най-малко 25 души.
В сряда китайската провинция Гуандун беше засегната от силната буря, която наводни домове и остави над 56 000 домакинства без електроенергия, съобщава DW.
„Рагаса“ разруши всичко
Тропическата буря „Рагаса“, понижена от супертайфун, достигна своя пик в понеделник, когато удари Филипините с максимални пориви на вятъра от 265 км/ч. Природната стихия отне живота на най-малко 11 души.
Ден по-късно бурята причини пробив в язовирна стена, който взе най-малко 14 жертви в Тайван.
„Рагаса“ блокира финансовия център Хонконг и големи части от Южен Китай в сряда. Повече от 100 души бяха ранени в Хонконг и около 1000 полета бяха отменени.
В ранните часове на четвъртък сутринта местно време той започна да губи сила и беше понижен до силна тропическа буря, но не преди да остави след себе си следи от разрушения, предизвикайки свлачища, наводнения и огромни вълни в китайската провинция Гуандун, където се намират големи градове като Шенжен и Гуанджоу, пише CNN. Китайските власти евакуираха близо 2 милиона жители на Гуандун, където бурята повали над 50 000 дървета и принуди училища и предприятия да затворят.
Тъй като се очаква „Рагаса“ да продължи да се движи на запад в четвъртък, някои влакове в южната част на Китай бяха спрени, а централното правителство на страната отдели около 49 милиона долара за спасителни операции, според държавните медии.
„Ветровете бяха толкова силни, че можете да видите, че са разрушили всичко“, каза Лин Сяобин пред агенция AFP.
Продължават усилията за почистване след тайфуна
Екипи в Китай разчистиха хиляди повалени дървета и отломки от наводнените улици в градовете Янцзян и Жухай, докато спасителните екипи почистиха затрупаните пътища и използваха лодки, за да спасят блокираните жители.
В Хонконг училищата и фирмите отвориха отново в четвъртък, след като властите се справиха с над 1200 повалени дървета и широко разпространени наводнения. Градът възобнови полетите от международното си летище в четвъртък след 36-часово прекъсване.
„Очаква се полетите да бъдат насрочени до късно през нощта в петък, като ще бъдат обслужени над 1000 полета“, заяви летищната администрация на Хонконг.
Накъде се насочва тропическата буря?
Китайската държавна телевизия CCTV информира, че „Рагаса“ е достигнала сушата за втори път в Бейхай, Гуанси, в 6:30 ч. в четвъртък като тропическа буря.
Отслабената буря с ветрове от 65 км/ч се придвижи на запад към Виетнам. Премиерът на страната Фам Мин Чин нареди незабавни подготовки. Властите предприеха мерки за осигуряване на инфраструктурата, защита на риболовните кораби и евакуация на жителите. Някои от полетите бяха отменени или пренасрочени.
Прогнозира се, че „Рагаса“ ще продължи да носи обилни дъждове във Виетнам и части от Югоизточна Азия, преди да се разсее окончателно.
Междувременно властите във Филипините предупредиха, че тропическата буря „Буалои“, може да удари източното крайбрежие на страната в петък.