На 91 години почина Кралят на модата - Джорджо Армани
„Re Giorgio“ – както го наричаха в Италия, беше синоним на съвременен стил и елегантност, съчетаващ таланта на дизайнера с проницателността на бизнесмен, управлявайки компания с оборот от около 2,3 милиарда евро годишно.
&format=webp)
На 91 години почина Джорджо Армани – световноизвестният италиански дизайнер, наричан Кралят на модата.
Тъжната новина съобщиха от едноименната модна къща. Дизайнерът е починал в дома си в Милано.
„С безкрайна скръб Armani Group съобщава за кончината на своя създател, основател и неуморим двигател: Джорджо Армани“, се казва в изявлението.
„Il Signor Armani, както винаги го наричаха с уважение и възхищение служителите и сътрудниците му, почина мирно, заобиколен от близките си. Неуморим до края, той работи до последните си дни, посвещавайки се на компанията, колекциите и многобройните текущи и бъдещи проекти.“, допълват от Armani Group.
"Джорджо Армани ни напусна на 91-годишна възраст. С елегантността, сдържаността и креативността си той успя да донесе слава на италианската мода и да вдъхнови целия свят. Икона, неуморен работник, символ на най-доброто от Италия. Благодарим ти за всичко.", написа в социалните мрежи премиерът на Италия Джорджа Мелони.
„Сбогом на Краля“, пишат в заглавията си за новината водещите италиански медии.
91-годишният Джорджо Армани беше синоним на съвременния италиански стил и елегантност, съчетаващ таланта на дизайнера с проницателността на бизнесмен, управлявайки компания с оборот от около 2,3 милиарда евро (2,7 милиарда долара) годишно, отбелязва Reuters.
От известно време той не се чувстваше добре и се отказа от участието си в ревютата на групата по време на Миланската седмица на модата през юни. Това беше първият път в кариерата му, когато пропуска свое ревю.
„Re Giorgio“ – както го наричаха в родината му, дизайнерът контролираше всеки детайл от колекциите си и всеки аспект от бизнеса си, от рекламата до прическата на моделите, преди да излязат на подиума.
Погребалната зала за последно сбогом с Джорджо Армани ще бъде отворена в събота и неделя в Милано, съобщиха от модната къща, след което в съответствие с неговото изрично желание, погребението ще се състои в тесен кръг на неуточнена дата.
В настоящия свят на лукса, доминиран от конгломерати като LVMH, собственик на Louis Vuitton, и Kering, компанията майка на Gucci, Джорджо Армани беше един от малкото дизайнери, които останаха единствени акционери в своите компании, посочва CNN. Към момента няма ясен наследник на бизнеса на Armani, който през 2024 г. беше оценен от анализаторите на Bloomberg на стойност между 8 и 10 милиарда евро (9,3 до 11,7 милиарда долара).
Роден през 1934 г. в северния италиански град Пиаченца, Армани не проявява професионален интерес към модата до 1957 г., когато, след като завършва медицина и служи в армията, получава работа като витринист в историческия универсален магазин La Rinascente в Милано – ход, който поставя началото на неговата дългогодишна връзка с модната столица на Италия.
През 1964 г. дизайнерът Нино Черути дава шанс на Армани, като му предлага работа като дизайнер на мъжка мода. Тук той за първи път научава за метода на неструктурираните сака, които подчертават фигурата на носещия ги, и по-късно ги усъвършенства като своя запазена марка.
Докато работи за Cerruti, Армани се запознава със Серджо Галеоти, архитект, който става негов партньор в живота и бизнеса. Той го убеждава да създаде свой бизнес и двамата основават марката Giorgio Armani през 1975 г.
Първата им колекция мъжка мода постига успех в САЩ: през 1976 г. тя е предлагана в Barney’s New York, а универсалният магазин дори излъчва телевизионна реклама, с която представя Армани на американските купувачи (Barneys затваря врати през февруари 2020 г. след обявяване в несъстоятелност). Скоро след това следва колекция дамска мода, с която марката дебютира с андрогинен стил. По-късно Армани признава:
Аз бях първият, който омекоти образа на мъжете и затвърди образа на жените.
Саката му привличат вниманието на Холивуд.
През 1980 г. Ричард Гиър носи негов костюм в „Американски жиголо“, превръщайки го в символ на статус.
Скоро обличането на звездите за червения килим се превръща в друга форма на реклама за марката. Много от най-големите знаменитости на времето – Арнолд Шварценегер, София Лорен, Джоди Фостър, Шон Конъри и Тина Търнър са снимани с негови модели.
Това създава ожесточена конкуренция с другото голямо име в италианската мода от 80-те години, Джани Версаче, чийто бляскав стил контрастира рязко с типично сдържания на Армани.
През 1985 г. Галеоти умира от СПИН, оставяйки Джорджо Армани като единствен акционер в компанията.
За връзката си с него дизайнерът признава пред Vanity Fair през 2000 г.:
Любовта е твърде опростен термин. Беше съотдаденост по отношение на живота и останалата част от света.
През годините Армани създава популярната си линия Emporio Armani, както и други успешни марки като Armani Jeans, Armani Exchange и марката за интериорен дизайн Armani/Casa.
През 2011 г. открива огромен комплекс Armani, заемащ цял квартал в центъра на Милано. Освен че предлага продукти от различни гами, включително шоколади, цветя, бижута и козметика, служи и като нощен клуб и луксозен хотел.
Като дългогодишен спортен фен, Джорджо Армани придобива Олимпия Милано, най-успешния баскетболен отбор в Италия, през 2008 г. След това той пуска EA7, серия спортни екипи, вдъхновена от номера на фланелката на украинския футболист Андрий Шевченко, бивш нападател на Милан. Вдъхновен от естетиката на тази линия, той продължава да е главен дизайнер на екипите на италианския национален отбор за Олимпийските игри в Лондон 2012, Рио де Жанейро 2016 и Токио 2020.
Влиянието на Армани в модата се простира и до днес: вечността и прецизността на неговите модели са довели до разцвет на пазара за втора употреба на винтидж дизайни.
Неговите панталони, които предлагат на жените мощна и изтънчена алтернатива на работното място и извън него, продължават да бъдат предпочитани от звезди, сред които и Кейт Бланшет, която избра копринен двукомпонентен костюм на марката, когато посети Уимбълдън през 2025 г.
Сред многото отличия на Джорджо Армани са титлата „Велик офицер на Ордена за заслуги на Италианската република“ през 2021 г., една от най-високите почести в страната, и наградата за цялостен принос от Съвета на модните дизайнери на САЩ. През 2002 г. е назначен за посланик на добра воля на Агенцията на ООН за бежанците (UNHCR).