В петък вниманието на инвеститорите ще бъде приковано към ежегодния икономически симпозиум в Джаксън Хоул, организиран от Федералния резерв на Канзас Сити, където Пауъл ще очертае посоката на паричната политика на САЩ. Той ще говори в 10:00 ч. източноамериканско време.

Тази година пазарите очакват потвърждение, че Фед ще поднови намаляването на лихвите през септември – очакване, което вече е частично заложено в котировките. Анализатори обаче предупреждават, че той може да не изпрати такъв сигнал, което би оставило борсовото рали на ръба или дори би предизвикало сътресения. Основната спънка е страхът на редица представители на Фед, че тарифите, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, ще доведат до нова вълна инфлация.

„Ако Пауъл използва речта си в Джаксън Хоул, за да начертае червена линия – отказвайки да обещае намаления или подсказвайки, че пазарните очаквания изпреварват реалността – това може да доведе до сериозно пренастройване на доходността и на рисковите активи“, коментира пред MarketWatch Даниела Сабин Хаторн, старши пазарен анализатор в Capital.com.

Пазарни колебания преди речта

В дните преди събитието акциите се движат нестабилно. Рязко изтегляне от технологичните гиганти доведе до спад от 2,4% на Nasdaq тази седмица. S&P 500 е надолу с 1,2%, а Dow Jones – с 0,4%. И трите индекса все пак остават близо до исторически върхове.

Фючърсите върху федералните фондове в четвъртък показаха 73,5% вероятност за понижение на лихвата с четвърт пункт на заседанието на Фед на 16–17 септември, а до края на годината пазарът очаква още едно намаление. Тези нагласи подхранват ръста на акциите през последния месец.

Очакванията за намаление през септември обаче отслабнаха от близо 90% преди седмица, тъй като икономическите данни за САЩ остават смесени. Цените на едро отчетоха най-голям ръст за последните три години през юли, а безработицата остава близо до исторически минимум – фактори, които подкопават аргументите за бързо облекчаване на паричната политика.

Натиск върху Фед и ролята на Пауъл

Протоколите от последното заседание на Фед показаха, че повечето членове очакват ускоряване на инфлацията. Това кара някои експерти да смятат, че Пауъл може да охлади увереността на пазарите за предстоящо намаление още през септември.

Инвеститорите обаче не очакват само септемврийско понижение, а и сигнал за по-дълъг цикъл на облекчаване, подчертава Шанън Сакоча от Neuberger Berman. „Миналата година именно тази реч даде тон за действията на Фед, затова сега отново много зависи от думите му“, отбелязва тя, цитирана от MarketWatch.

Поуката от 2022 г. също тежи: тогава Пауъл рязко охлади борсовото рали, като заяви твърда решимост за борба с инфлацията чрез агресивни повишения на лихвите, дори за сметка на икономическа болка.

Речта на Пауъл този път идва на фона на засилващ се натиск от страна на президента Тръмп и неговите съюзници. Тръмп неведнъж е атакувал Пауъл, обвинявайки го, че не намалява лихвите достатъчно бързо, и дори е призовавал за оставката му.

В четвъртък американските борсoви индекси приключиха сесията на червено, след като данните показаха по-голям от очакваното ръст на молбите за помощи при безработица – още един сигнал, че трудовият пазар губи сила.

S&P 500 падна с 0.4%, затваряйки с понижение за пети пореден ден, a Dow Jones Industrial Average и технологичният Nasdaq Composite се понижиха с по 0.3%. След като достигнаха серия от рекордни върхове по-рано през месеца, основните индекси са на път да отчетат седмични загуби за първи път от три седмици. Nasdaq преживява най-лошата си седмица от май, тъй като технологичните акции са начело на скорошния спад.