Да се хвърлиш смело в сложен проект: Тайната на бързото израстване при нова работа
Ново изследване показва решаващите фактор за това колко бързо може да получите повишение
&format=webp)
Най-силният знак за ранен кариерен успех не е ниво в образованието, нито пък опита, с който започвате работа. Един от най-мощните – и често подценявани – фактори е участието ви в сложен проект още в началото, разкрива ново проучване.
Шихан Ли, доцент по мениджмънт в бизнес колежа „Гатън“ към Университета на Кентъки, работи съвместно с професори от университета „Карнеги Мелън“, с които анализира данни от високотехнологична аерокосмическа компания в Китай. Там близо 500 новоназначени инженери били наблюдавани в продължение на две години. Компанията ротационно възлага на всеки нов служител четири шестмесечни проекта с различна степен на сложност и престиж, без значение от предишния му опит.
Изследователите установяват, че служителите, които на случаен принцип били разпределени в сложни и значими проекти в който и да е от шестмесечните периоди, значително по-често получавали професионални сертификати и се радвали на по-голямо признание от компанията в сравнение с колегите си, ангажирани с по-леки проекти.
Това на свой ред водело до по-високи тримесечни бонуси, по-добри оценки и по-бързи повишения.
Вероятността включените в сложни проекти нови служите да получат повишение е над пет пъти по-голяма в сравнение с тези, ангажирани с по-леки задачи, показва проучването.
„Дълго време ни беше трудно да намерим надеждни показатели за професионален успех“, казват изследователите пред The Wall Street Journal. „Университетът, обучението, предишният опит – всички тези фактори имат значение, но нито един не предсказва последователно успеха. За първи път успяхме систематично да обвържем успеха с първото възложено задание.“
Видимостта има значение
Екипът установява, че наблюдаваните резултати се дължат на два основни, но взаимно допълващи се механизма.
Първо, работата по сложни задачи излага новите служители на взаимодействие с други екипи и технически предизвикателства, които ускоряват развитието на уменията. Когато си ангажиран с трудна задача, кривата на учене е по-стръмна, казват учените.
Второ, престижът на даден проект се пренася и върху участващите в него служители. Те получават повече възможности и техният статус се запазва дори след приключване на конкретния проект.
Тази видимост е особено важна за служителите, които не пристигат с впечатляващи автобиографии или опит в големи компании. Да бъдеш в сложен проект е като да си част от отбор, спечелил голяма титла, смятат изследователите. „Дори когато проектите не се реализират успешно, новоназначените служители, работещи по тях, печелят уважение в компанията заради своята смелост“, казва Ли.
Отваряне на възможности
Изследователите установяват, че предишният опит в индустрията не е основният фактор за ранен успех, но все пак има значение. Ако притежаваш релевантен опит, който може да се приложи в проекта, извличаш още по-голяма полза.
Обикновено мениджърите избират сами членовете на екипите си, често залагайки на доказани „звезди“ или хора с влияние. Това може да ограничи шансовете на нови служители, които имат потенциал, но не са свръхуверени или добре свързани.
Въпреки че случайното разпределение на служители по проекти не винаги е приложимо, принципът може да бъде използван. Организациите могат да ротират новите кадри през по-сложни задачи, да отворят възможностите в престижни проекти и да възлагат предизвикателни отговорности още в началото – независимо от опита или предисторията на служителя.
Колкото до самите новоназначени, според авторите на проучването те трябва да приемат трудните задачи, вместо да ги избягват – особено ако културата на компанията подкрепя такава смелост. Защото дори само един предизвикателен проект може да промени цялата ви кариерна траектория.