Почти 16 000 притежатели на Bitcoin са се присъединили към клуба на милионерите между 20 януари и 20 юли 2025 г., откакто Доналд Тръмп пое президентския пост в САЩ през януари, показва нов доклад на платформата Finbold.

С новите 15 841 членове общият им брой достига 192 205, което представлява увеличение от 9% само за шест месеца и средно 88 нови милионери на ден.

В доклада се отбелязва, че големите инвеститори с криптоактиви от над 10 милиона долара (8,5 млн. евро) също са се възползвали значително, като печалбите им са се увеличили с повече от 16% за същия период, съобщава Euronews.

Авторите на доклада отдават причините за бума на пазара на криптовалути на подкрепата от президента Тръмп за сектора и оптимизма от началото на втория му мандат, като обясняват, че ден след победата му на изборите през ноември 2024 г., е имало132 842 портфейла с биткойни, принадлежащи на милионери.

Тази динамика продължава да нараства и около 6 месеца след встъпването в длъжност на републиканския лидер броят на милионерите, инвестиращи в криптовалути, се е увеличил с повече от 59 000, което е показател за пазарната активност и доверието на инвеститорите.

Ефектът се приписва и на регулаторните политики, насърчавани от администрацията на Тръмп. Наскоро Камарата на представителите прие първия значим закон, регулиращ криптовалутите в страната, GENIUS.

Това се счита за повратна точка за сектора на дигиталните активи, като предоставя дългоочаквана ясна правна рамка за данъчно облагане, емитиране на стейбълкойни и правила за институционално съхранение, допълва Euronews.

GENIUS, съкращение от Guiding and Establishing National Innovation for U.S. Stablecoins Act (Закон за ръководене и установяване на национални иновации за стейбълкойни в САЩ), определя предпазни мерки за индустрията, включително пълно резервно обезпечаване, ежемесечни одити и спазване на изискванията за борба с прането на пари.

Той също така отваря вратата за по-широк кръг емитенти, включително банки, финтех и големи търговци на дребно, които искат да пуснат свои собствени стейбълкойни или да ги интегрират в съществуващите платежни системи, съобщи по-рано CNBC.

Все пак, в закона има и ограничения. GENIUS ограничава нефинансовите големи технологични компании да емитират пряко стейбълкойни, освен ако не създадат или не си партнират с регулирани финансови структури – разпоредба, целяща да притъпи опасенията за монопол.