Върховната Рада на Украйна гласува решителна подкрепа на законопроект, който според критиците подкопава ангажимента на Киев да се справи с корупцията и заплашва да провали кандидатурата за членство в ЕС.

Новият закон поставя независимото Национално антикорупционно бюро на Украйна (NABU) и Специалната антикорупционна прокуратура под надзора на главния прокурор – политическо назначение на президента Володимир Зеленски, съобщава Politico.

Първоначално законът беше предложен от депутати от партията на Зеленски „Слуга на народа“ с цел да се промени Наказателният кодекс на Украйна по отношение на досъдебните разследвания, докато е в сила военното положение, но измененията, внесени в последния момент и насочени срещу службите за борба с корупцията, сега са изправени пред сериозен вътрешен отпор.

„Антикорупционната инфраструктура беше унищожена от собствените ни законодатели“, заяви директорът на Национално антикорупционно бюро Семен Кривонос. „Всъщност това е не само конфликт на интереси, но и заплаха за интеграцията на Украйна в ЕС“, допълни той.

Службата за държавна сигурност на Украйна започна серия от обиски в NABU в понеделник като част от разследване на подозрения за сговор с руски шпиони, точно преди приемането на законопроекта.

ЕС, който твърдо подкрепя Украйна в съпротивата ѝ срещу пълномащабната инвазия на Русия, заяви, че е „обезпокоен“ от гласуването в Киев.

„Тези институции са от решаващо значение за програмата за реформи и трябва да работят по независим начин, да се борят с корупцията и да поддържат общественото доверие“, заяви говорителят на ЕК Гийом Мерсие.

„ЕС предоставя значителна финансова помощ на Украйна, която зависи от напредъка в областта на прозрачността, съдебната реформа и демократичното управление. Присъединяването на Украйна към ЕС ще изисква силен капацитет за борба с корупцията и осигуряване на институционална устойчивост“, допълни той.

Сега законопроектът преминава към бюрото на президента Володимир Зеленски за подпис, след което официално ще стане закон.

Двете служби бяха създадени през 2015 г. с гарантирана независимост на прокуратурата. Това е ключово изискване за интеграция в ЕС, добави Кривонос, като призова Зеленски да наложи вето на законопроекта.

Кабинетът на Зеленски не отговори на молбата на Politico за коментар.

„Това решение на практика ще спре интеграцията ни в Европейския съюз, тъй като ефективната борба с корупцията беше ключово условие“, заяви Тетиана Шевчук, юрист в Центъра за антикорупционни действия, водещата организация за наблюдение в Украйна.

Въпреки че мнозина в Украйна оспорват ефективността на NABU, тя заяви, че десетките обвинения срещу членове на парламента, съдии и длъжностни лица доказват, че организацията си върши работата. „Те дойдоха за тези, които преди бяха недосегаеми“, добави тя.

Военнослужещите също се изказаха против закона, а един от известните журналисти в страната предупреди за по-широк демократичен обрат в Украйна.

„Миналата седмица публикувахме статия, в която предупредиме за антидемократично отстъпление в Украйна. Днес това се случва пред очите ни“, заяви Олга Руденко, главен редактор на „Киевски независим“. „Това не е онова, за което нашият народ се бори и умира, и е унищожително несправедливо спрямо него“, добави тя.