Най-големият мобилен оператор в Украйна, Kyivstar, започва тестването на нова услуга, която директно свързва мобилни телефони с 4G и LTE възможности към сателитите на Starlink. Услугата, която е директна сателитна връзка до мобилен телефон (Direct-To-Cell), се разработва съвместно с компанията на Илон Мъск и ще позволи изпращането и получаването на текстови съобщения дори в най-труднодостъпните райони на страната.

Очаква се мрежата да бъде официално активирана през 2026 г. и да осигури мобилна връзка в планинските и слабо населени региони, където изграждането на традиционна инфраструктура е практически невъзможно, пише Euronews.

Партньорството между Kyivstar и Starlink е „логичен ход“, по мнение на анализатори, въпреки че задълбочава технологичната зависимост на Украйна от един-единствен доставчик – компания, ръководена от човек, който вече е отправял заплахи да прекрати услугите си в страната.

„Очевидно има притеснения относно технологичния суверенитет, защото тогава страната ще зависи само от един доставчик – Starlink. Но независимостта в момента е второстепенен въпрос… приоритет номер едно е Украйна да спечели войната“, казва Дарио Гарсия де Виедма, изследовател по технологии и дигитална политика в испанския институт Elcano.

Според него Украйна и Европа съзнателно правят отстъпки по отношение на технологичната независимост в полза на по-глобалната цел – устойчива отбрана.

От началото на руската инвазия Starlink се утвърждава като критична инфраструктура за украинската държава. По искане на министъра на дигиталната трансформация Михайло Фьодоров, първите терминали на Starlink са доставени само шест дни след началото на ескалацията през февруари 2022 г.

По последни данни, над 50 хиляди сателитни комплекта вече се използват на територията на страната – като в тази бройка се включват болници, училища, железопътни линии и армията. По време на мисии, като тази на Aerorozvidka през 2022 г., украинските военни са поддържали онлайн бойната си командна система Delta чрез Starlink – дори при прекъсване на електрозахранването.

„Освен ако не преминат на димни сигнали или гълъби, няма как да спечелят войната без комуникация“, казва де Виедма. „Зависимостта вече е факт.“

Въпреки че Илон Мъск многократно е уверявал, че „никога няма да изключи терминалите“, през март се появи информация, че той обмисля прекратяване на услугата, за да окаже натиск върху Украйна да подпише сделка на стойност 500 милиарда долара за редки земни елементи със САЩ.

В отговор Мъск заяви, че никога не би използвал Starlink като разменна монета: „Независимо колко не съм съгласен с политиките на Украйна, никога няма да спра терминалите.“

И все пак Kyivstar може да се окаже част от по-голям план за задържането на Мъск в играта.

Ако Starlink започне да генерира приходи и от потребителския сектор благодарение на Kyivstar, а не само от военни доставки, ще бъде много по-трудно икономически да оправдае евентуално изключване.

„Това е начин да го ангажират по-дългосрочно. Ако започне да печели от масовия пазар в Украйна, ще му е по-трудно да се откаже“, казва Виедма.

Въпреки сравнителното технологично изоставане, Европа все пак работи по изграждането на собствени сателитни системи, които да осигурят стратегическа самостоятелност. Сред потенциалните алтернативи на Starlink са IRIS2 – сателитната инициатива на ЕС – както и френско-британският Eutelsat.

„Да, рискът от изключване е реален и не знам дали Украйна има актуализирана гаранция. Но е логично да се търсят алтернативи“, коментира Ян Фредерик Слайкерман, старши стратег в ING Think.

Една от идеите е ограничаване на директната сателитна връзка само до труднодостъпни райони, като в градските зони потребителите продължат да използват традиционни 4G и LTE връзки.

Към момента Starlink има над 7 800 сателита в ниска орбита и база от около 6 милиона потребители. Това поставя мрежата далеч пред конкурентите ѝ – и като обхват, и като реална инфраструктура.

Най-голямото ѝ предимство за Украйна са сателитните терминали с размер на книга, които са лесно преносими, устойчиви на прекъсвания и на относително достъпна цена.