ЕС планира да засили разследванията си за субсидирането на чуждестранни компании, които инвестират в блока. По този начин той засилва усилията си за борба с това, което счита за нелоялна конкуренция, обяви шефът на антимонополния орган на съюза в неделя, цитиран от Financial Times.

Въпреки че не е насочен конкретно към Китай, регламентът на ЕС за чуждестранните субсидии, който влезе в сила през 2023 г., се използва за налагане на санкции на много китайски компании на фона на нарастващата загриженост, че свръхпредлагането от страна на най-големия производител в света застрашава европейската промишленост.

На въпроса на изданието дали ще има повече такива разследвания съгласно регламента, Тереза Рибера, изпълнителен вицепрезидент на ЕС за чист, справедлив и конкурентен преход, отговоря: „Разбира се“. По думите ѝ на проверка ще бъдат поставени сектори, в които има нарастващ чуждестранен интерес към инвестиции.

„Има широк спектър от сектори, в които има интерес към инвестиции в Европа – основни индустрии и модерни индустрии; химикали, фармацевтика, автомобили и батерии“, посочва тя пред Financial Times.

Регламентът за чуждестранните субсидии (FSR) позволява на Брюксел да блокира компании, субсидирани от чуждестранни правителства, от участие в обществени поръчки, сливания и придобивания и дори от продажба на стоки и услуги на единния пазар. ЕС го е използвал, за да разследва китайски компании, които участват в обществени търгове в Европа, вариращи от производителя на електромобили BYD и държавен производител на влакове до компания за слънчеви панели и нейния държавен партньор. ЕС също така започна „официални“ разследвания по силата на FSR срещу китайски производител на скенери за сигурност и на вятърни турбини.

Рибера е в Пекин, за да съпредседателства Шестия диалог на високо равнище между ЕС и Китай по въпросите на околната среда и климата с вицепремиера на Китай Дин Сюесян в понеделник, както и за други срещи, на които ще се обсъждат зеленият преход и сътрудничеството между ЕС и Китай. Нейното посещение предшества срещата на върха, насрочена за края на юли между председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и китайския президент Си Цзинпин, която ще отбележи 50 години дипломатически отношения. Планираната среща се провежда на фона на търговски напрежения и гнева на ЕС заради продължаващата подкрепа на Китай за Русия след пълномащабната ѝ инвазия в Украйна.

Рибера посочва, че намерението зад регламента за чуждестранните субсидии е компаниите, които инвестират в ЕС, да добавят стойност и да насърчават таланта и иновациите в блока. Тя дава пример с политиката на Пекин от миналото, когато изискваше компаниите, инвестиращи в Китай, да го правят чрез съвместни предприятия и да въвеждат технологии на пазара.

Идеята може да бъде „да се развиват такива съвместни предприятия и в Европа, но без риск да се попадне в ситуация, в която иновациите и знанията могат да липсват и да се предлагат на пазара само продукти“.

Брюксел също започна да увеличава разпоредбите по своята стратегия „Купувайте европейско“ в законодателството си в опит да стимулира пазарите на блока.

По отношение на преговорите за климата Рибера казва, че след като САЩ се оттеглиха от Парижкото споразумение за климата и се отвърнаха от мултилатерализма, е важно другите страни да подновят ангажимента си към процеса.

Financial Times съобщи миналата седмица, че европейските официални лица отхвърлят китайските предложения за съвместна декларация за действията по климата на предстоящата среща на върха на лидерите, освен ако Пекин не поеме по-големи ангажименти за намаляване на емисиите на парникови газове. Въпреки тези точки на напрежение обаче, Рибера заявява, че вижда възможност за продължаване на преговорите между страните.

„Мисля, че китайското правителство счита, че до известна степен Парижкото споразумение е част от тяхното наследство в международния контекст, в многостранния пейзаж. Това улеснява разговорите“, акцентира тя. „Това не означава, че ЕС и Китай могат да се споразумеят по всичко, но оставя вратата отворена, за да проучим колко можем да постигнем в този контекст“.