Как терористични групи използват AI за набиране на последователи и финансиране на операциите си
Изкуственият интелект вече се използва от екстремистки мрежи за създаване на пропаганда, дигитална мобилизация и прикрито финансиране чрез криптовалути и криптирани платформи
&format=webp)
Службите за борба с тероризма от години сравняват усилията си с „игра на котка и мишка“ – или, както я наричат в САЩ, Whac-a-Mole – борба, в която всяка елиминирана заплаха води до появата на нова. Докато успеят да свалят едно дигитално укритие, друго изниква на ново място.
Появата на изкуствения интелект обаче прави тази игра още по-опасна и непредсказуема.
Независимо дали става въпрос за „Ислямска държава“, „Ал-Кайда“ или неонацистката група The Base – терористичните организации отдавна са виртуози в използването на технологиите: криптовалути за финансиране, 3D принтиране на оръжия, шифрирани приложения за комуникация, онлайн ръководства по терористична тактика... А сега всичко това се надгражда с помощта на AI инструменти – и то с рязко нарастваща ефективност.
„Изследванията ни подсказват именно това, на което вече сме свидетели – терористите използват AI не за да революционизират, а просто за да ускорят вече съществуващи дейности“, казва Адам Хадли, основател и директор на организацията Tech Against Terrorism, подкрепяна от Комитета за борба с тероризма на ООН, пред The Guardian.
Терористични организации като „Ислямска държава“ вече активно използват публично достъпни AI инструменти, включително ChatGPT, за разпространение на пропаганда в нови формати и мащаби. От текстови съобщения, които се превръщат в аудио клипове, до автоматично генерирани визуализации – AI позволява на поддръжниците на групата да разпространяват посланията си по-професионално и мащабно от всякога.
„Вече можеш да вземеш бюлетин на „Ислямска държава“ и да го превърнеш в аудио съдържание“, казва Мустафа Аяд, изпълнителен директор за Африка, Близкия изток и Азия в Института за стратегически диалог.
„Виждали сме как го правят – включително и как създават централизирани фото масиви.“
„Много от това, което изкуственият интелект прави, просто разширява вече съществуващото – подобрява капацитета им за пропаганда и разпространение“, добавя той.
Организацията вече не крие ентусиазма си. В последно издание на пропагандното си списание, ИД публикува материал със заглавие „Ръководство за AI инструменти и рискове“, в който изкуственият интелект е представен не просто като нова технология, а като „сила, която оформя войната“.
Според автора, AI услугите могат да служат като „дигитални съветници“ и „изследователски асистенти“ за всеки член.
А в множество криптирани канали за комуникация между поддръжници дискусиите около AI са активни, но не и без колебания.
Един потребител задава логичен въпрос: дали използването на ChatGPT е безопасно за създаване на взривни вещества? Друг споделя как е успял да „измами системата“, като е генерирал „чертеж за прототип на дистанционно управлявано превозно средство според ChatGPT“ – техника, позната от серия атаки чрез камиони през последните няколко години.
През март профил, свързан с „Ислямска държава“, пуска видео с AI-генериран аватар, който демонстрира как се прави бомба само с помощта на материали, налични във всяко едно домакинство.
Във форуми, където границата между потребител и терорист отдавна е размита, технологичните решения вече се трансформират в оръжия.
И крайнодесните не изостават от опасната тенденция. Докато някои се възползват от изкуствения интелект, за да създават фалшиви новини и миймове, други създават изображения и пропаганда, вдъхновена от Адолф Хитлер.
„Някои от тези AI инструменти са истински подарък за терористите“, казва Аяд. Освен за визуално съдържание, те вече се използват и за оперативна сигурност – например гласови модулатори, които променят гласа и криптират аудио съобщения.
„Тези техники им помагат допълнително да се прикрият и подобрят оперативната си дейност.“
Това, че терористичните групи възприемат новите технологии по-бързо от регулаторите, обаче не е нищо ново. Още през 2014 г., когато ИД превзема Мосул, те буквално излъчват касапницата на живо в Twitter.
След това последват кибероперации, кампании за набиране на бойци в онлайн пространството, както и спешна реакция от страна на правителства и технологични компании. Но технологията вече не се развива линейно – тя е експоненциална, децентрализирана и все по-достъпна.
„Основният проблем вече не е във възможностите, с които AI разполага, а в по-слабата устойчивост на институциите към съществуващи заплахи“, казва Хадли.
През последните години се наблюдават съкращения в бюджетите за контратероризъм в няколко държави, включително и в САЩ. Това, според Хадли, съвпада с нарастващата „AI-софистицираност на съдържанието“, създавано от терористи.
Той призовава компании като Meta и OpenAI да засилят усилията си в мониторинга – включително чрез споделяне на хешове на проблемно съдържание и разработване на нови механизми за модериране.
„Терористичната заплаха не се е променила съществено. Това, което се е променило, е способността ни да ѝ противодействаме“, заключава той.