Най-голямото пристанище в Европа се подготвя за евентуална война с Русия
Ротердам започва да резервира място за кораби с доставки за НАТО и да планира военни учения, докато затвърждава връзките си с Антверпен

Най-голямото пристанище в Европа се подготвя за евентуален конфликт с Русия, като запазва място за кораби, превозващи военни доставки, и планира къде да пренасочи товарите, ако избухне война.
Будевин Симонс, изпълнителен директор на Пристанищната администрация на Ротердам, коментира пред Financial Times, че се координира с съседния Антверпен относно това как да се справи, ако пристигнат британски, американски и канадски превозни средства и доставки.
„Не всеки терминал е подходящ за обработка на военни товари“, казва той в интервю за изданието. „Ако се наложи да бъдат транспортирани големи количества военни стоки, ще се обърнем към Антверпен или други пристанища, за да поемат част от капацитета, и обратното. Все по-малко се възприемаме като конкуренти. Разбира се, конкурираме се там, където трябва, но работим заедно, където можем“.
Мерките на Ротердам са част от вълната на военни подготовки в целия континент. ЕС изготвя план за превъоръжаване на стойност до 800 млрд. евро, като се опитва да стане по-самостоятелен в областта на отбраната в отговор на исканията на американския президент Доналд Тръмп и да възпре руската агресия, след като пълномащабната инвазия на Владимир Путин в Украйна навлиза в четвъртата си година.
Нидерландия, заедно със своите съюзници от НАТО, се е ангажирала да увеличи разходите за отбрана до 5% от БВП. През май Министерството на отбраната на страната обяви, че Ротердам ще трябва да предостави място за обработка на множество кораби, превозващи военни товари, по искане на НАТО. Но контейнерният терминал е единственото място, където пристанището може безопасно да прехвърля муниции от един кораб на друг. Освен това няколко пъти годишно ще се провеждат и амфибийни военни учения.
Пристанището е обработвало товари с оръжия и преди, като през 2003 г. по време на войната в Залива е регистрирало значителен ръст, но дори и в разгара на Студената война то не е разполагало със специален кей за това.
В същото време Антверпен редовно получава доставки за американските войски, разположени в Европа.
Марк Рюте, генерален секретар на НАТО, предупреди членовете на алианса през юни, че Русия може да атакува един от тях до 2030 г.
Ротердам се простира на 42 км по протежението на река Маас в Нидерландия. Той обработва около 436 млн. тона товари годишно, като приема 28 000 кораба по море и 91 000 кораба по река от Германия и вътрешността на Европа. Пристанището загуби около 8% от търговията си, главно петрол, след като ЕС наложи санкции на Русия.
Антверпен пък обработва 240 млн. тона товари годишно, което го прави второто по големина пристанище в ЕС.
Симънс казва, че двете пристанища също така работят заедно за подобряване на самодостатъчността на Европа.
„Нашите екипи работят все по-тясно по редица теми, включително по въпроса за устойчивостта“, обяснява той, като добавя, че изненадващото намаляване на руските петролни доставки след нахлуването в Украйна се е превърнали в урок.
Той призовава европейските страни да съхраняват повече основни запаси, както правят с петрола. ЕС наложи на членовете си да поддържат 90-дневен стратегически запас от петрол след петролната криза от 1973 г., когато арабските страни ограничиха производството, за да окажат натиск върху Запада по време на конфликта им с Израел.
„Трябва да направим същото с неща като мед, литий, графит и редица други критични суровини“, категоричен е Симънс. „Имаме го за петрола, но все още не го имаме за газа. Имаме някои газови находища в Европа, които могат да го осигурят, но трябва да разгледаме по-широк спектър от фактори, свързани със стратегическата устойчивост. Колко устойчиви сме като общество? Това става все по-важно, тъй като светът става все по-нестабилен“.
По думите му районите около пристанищата, които имат добри дистрибуторски мрежи, биха били подходящи за подобни запаси. Част от стратегическите петролни резерви на Нидерландия се намират именно в Ротердам.
Във вторник ЕС ще представи „стратегия за съхраняване на запаси“, която ще обхваща медицински консумативи, критични суровини, енергийно оборудване, подслон и потенциално храна и вода.