Урсула фон дер Лайен тръгна в атака, когато се яви пред евродепутатите в понеделник. Дебатът относно лидерството на председателя на Европейската комисия разкри много интересни подробности за настоящото състояние на политиката в ЕС, пише в свой анализ POLITICO.

Това е само предястие преди гласуването на вота на недоверие в четвъртък (въпреки че тя почти сигурно ще го спечели, защото нейните центристки опоненти казват, че ще я подкрепят).

Фон дер Лайен говори първа, преди да вземат думата лидерите на политическите групи, а POLITICO откроява 10 неща, които са направили най-силно впечатление по време на дебатите.

1. Коалицията на Фон дер Лайен е в хаос

Вече не е ясно дори дали това може да се нарича коалиция, особено като се има предвид, че тя никога не е била официална. В допълнение към това по време на дебата Фон дер Лайен получаваше удар след удар от социалистите, зелените и либералите от Renew.

Те категорично се противопоставиха срещу решението ѝ да прокара програма за дерегулации, насочени срещу Зелената сделка, която беше приоритет през миналия ѝ мандат, критикуваха начина, по който тя заобикаля Европейския парламент, за да приеме мерки като заеми за милиарди евро за разходи за отбрана, и, както казва лидерът на социалистите Иратксе Гарсия, „защото си затваря очите“, когато нейната собствена центристка Европейска народна партия сключва сделки с крайната десница.

2. Тя не се страхува да нанася удари на критиците си

Фон дер Лайен не се задоволи само с разбиването на аргументите на опонентите си. Тя извади ножовете: разкритикува използването на фалшиви новини, говори за „най-старата тактика на екстремистите“ и нарече критиците си „конспиратори“, „антиваксъри“ и „апологети на Путин“.

3. Готова е да се държи дръзко

Рядко се случва 66-годишен политик да атакува грубо политическите си опоненти.

Но този път е различно. Заклещена от гнева на парламента, Фон дер Лайен демонстрира пълната си сила. Тя дори си позволи да нарече „екстремист“ инициатора на вота на недоверие - десния евродепутат Георге Пипереа.

„Тук има избор“, каза тя по време на изслушването. „Можем да последваме г-н Пипереа в неговия свят на конспирации и предполагаеми зловещи заговори от това, което той нарича „Брюксел“, или можем ясно да назовем това, което е – поредният груб опит да се вкара клин между нашите институции, между проевропейските, продемократични сили в тази зала“.

4. Тя все още не е готова да разкрие тайните на Pfizergate

Макар че Фон дер Лайен посвети повече време на защитата си във връзка с размяната на текстови съобщения с главния изпълнителен директор на Pfizer Алберт Бурла, отколкото някога е правила публично и отколкото повечето наблюдатели очакваха, казаното имаше значително по-малко значение, отколкото изглежда на пръв поглед.

Шефът на ЕК просто се придържаше към предишната си линия, без да дава допълнителна информация за това, което всъщност е било включено в комуникацията – която може би никога никой няма да види.

5. Явно не смята, че Pfizergate има нюанси

Всяко обвинение, че националните правителства не са знаели за договорите за ваксини, които Комисията е договаряла, или колко ще струват, е „нечестно”, обяви Фон дер Лайен. „Всъщност, нека го наречем с истинското му име – това е просто лъжа”.

6. Социалистите и либералите се възползват от възможността да се наложат

„Който се смее последен, се смее най-дълго“. Може би именно тази поговорка е била в главите на социалистите и либералите в ЕП по време на дебатите. Макар и двете фракции да се чувстват изолирани и унижени от изборите миналото лято, те видяха в този дебат възможност да потвърдят властта си, показвайки на ЕНП, че се нуждае от тях, за да управлява Европа.

„Ако ни предадете отново, бъдете сигурни, че социалдемокрацията ще поведе съпротивата срещу вашата политика“, обяви шефката на S&D Иратксе Гарсия, която въпреки острите думи добави, че нейната група няма да подкрепи вота на недоверие.

ЕНП многократно е разчитала на подкрепата на крайната десница в Парламента, за да определя дневния ред, да блокира доклади или да приема мерки, а социалистите и либералите са били безсилни да я спрат.

7. Няма нищо по-лошо от това приятел да се чувства разочарован от теб

„Питаме ви ясно: Кои са вашите съюзници в този парламент? Вашите истински съюзници?“, попита Валери Хайер от либералната група Renew Фон дер Лайен. „Вие и вашата политическо семейство сте в задънената улица, след като позволихте на ЕНП да подкрепя удобни съюзи с крайната десница“.

8. Дори центристите се колебаят по отношение на гласуването

Недоволството сред социалистите е толкова голямо, че германската делегация обмисля да се въздържи по време на гласуването в четвъртък.

„Ще вземем решение в сряда, но това е една от възможностите“, коментира пред POLITICO шефът на германската делегация Рене Репаси.

9. Може би истинският победител в цялата тази ситуация е Путин

Разделението в Европейския парламент сигурно е било музика за ушите на руския президент Владимир Путин. И Фон дер Лайен, и лидерът на ЕНП Манфред Вебер предупредиха, че предложението за вот на недоверие е опит на крайнодесните сили да дестабилизират ЕС.

„Путин ще хареса това, което правят неговите приятели тук“, заяви Вебер, наричайки крайнодясната румънска AUR и „Алтернатива за Германия“ – и двете подкрепили предложението – „марионетки на Путин“.

„Виждаме тревожната заплаха от екстремистките партии, които искат да поляризират нашите общества с дезинформация“, и има достатъчно доказателства, „че много от тях са подкрепяни от нашите врагове и от техните кукловоди в Русия или другаде“, коментира Фон дер Лайен.

10. Десният лагер в ЕС е разделен

Съпредседателят на дясната група „Европейски консерватори и реформисти“ Никола Прокачини се качи на подиума, за да нападне собственото си политическо семейство, особено полската и румънската делегация, които подкрепиха предложението за вот на недоверие.

Разколът показва как стратегията на ЕНП да привлече части от крайната десница, а именно партията „Италиански братя“ на италианския премиер Джорджия Мелони, в основния поток на Брюксел, като им даде постове на власт и ги включи в преговорите, е проработила.

Прокачини даде да се разбере, че според него предложението за вот на недоверие към Фон дер Лайен е стратегическа грешка.

Гласуването само ще позволи на зелените и социалистите да утвърдят „мажоритарното мнозинство на Урсула“, точно когато „център-дясното мнозинство“ бележи напредък, смята той, изтъквайки, че настоящата Комисия е най-дясната в историята и че дясното крило постига големи победи в областта на дерегулацията и миграцията.

Прогнозирайки, че предложението ще бъде отхвърлено, Прокачини добави: „За съжаление, някои хора обичат да губят, както у дома, така и тук“. Това е очевидна препратка към загубата на лидера на AUR Джордже Симион на президентските избори в Румъния.