Лъжливото овчарче: Брюксел настоява Румъния да разреши финасовите си проблеми
Министрите на икономиката от ЕС ще окажат натиск върху Букурещ да наложи строги фискални мерки
&format=webp)
Новосформираното правителство на Румъния се състои от най-проевропейските политици в страната, но това не им попречи да посочат Брюксел като основна причина за налагането на драстични данъчни увеличения и съкращения на разходите с цел предотвратяване на финансов колапс.
През последните пет години Румъния харчи много над възможностите си. По думите на новия президент Никушор Дан, страната “яде голяма пица, а плаща за средна”, цитира POLITICO. Прогнозираният бюджетен дефицит за тази година е около 9% от БВП, най-високият в Европейския съюз.
Това лошо управление на финансите предизвика повторни критики от Европейската комисия, които според премиера Илие Боложан вече не могат да бъдат игнорирани. Тази седмица финансовите министри от страните в блока ще гласуват строг план, който ще определи конкретни стъпки за възстановяването на реда в публичните финанси на Румъния.
Още преди гласуването във вторник на срещата на министрите на ЕС, новият премиер на Румъния се опитва да въведе драстичен пакет от икономически мерки, които най-вероятно ще нанесат удар на икономическия растеж и ще подкопаят популярността на правителството.
Но без незабавни действия, подчертава Боложан, държавата ще се изправи пред гнева на Комисията и още по-лошо пред перспективата за понижаване на кредитния рейтинг от агенциите. От своя страна това може да доведе до понижаване на румънския държавен дълг и получаване на нисък кредитен рейтинг. Това би предизвикало спираловидно финансово сриване, а премиерът предупреди за риска за заплатите и пенсиите, ако кредиторите на страната загубят доверие.
„Достъпът до европейски фондове е обвързан с фискална реформа; без нея ще загубим достъп до тях“, предупреждава Боложан пред репортери. „Помислете какво би означавало, ако не можем да продължим половината от текущите инвестиции в основни магистрали, железопътни линии и проекти във всички населени места в Румъния. Това би ни изложило на риск от понижаване на кредитния рейтинг, което би направило страната ни непривлекателна за инвеститори. Не можем да допуснем страната ни да се окаже в ситуация като тази на Гърция.“
В интервю за канала Antena 3 CNN Боложан отбелязва, че предишният подход на Румъния да обещава на кредиторите си и на ЕС, че ще намали дефицита си, а всъщност да продължава да харчи повече, отколкото може да си позволи, прилича на приказката за “Лъжливото овчарче”.
„Когато напразно обявяваш, че нещо ще се случи, а то не се случва, след време никой не ти вярва и помага.”
"Есен на недоволство"
Финансовата криза е огромно изпитание за новата администрация на Дан, бившия кмет на Букурещ от центристката партия, който беше избран за президент през май. Той се пребори с предизвикателството на крайнодесния популист Джордж Симион и спечели президентските избори. Той обеща да се бори с корупцията, да запази прозападния курс на Румъния, да подкрепя Украйна и да се справи с нарастващите дългове на страната.
Преди да бъде избран, Дан обяви, че е против увеличаването на ДДС, но пакетът от реформи на Боложан предвижда значително увеличение на тези данъци, включително върху хранителните продукти. Мерките предвиждат още ограничаване на пенсиите и заплатите в публичния сектор, удължаване на работното време на учителите, увеличаване на акцизите върху горивата, алкохола и тютюна, както и облагане с данък на печалбите от хазарт и банковите печалби.
Първата част от тези реформи трябва да влезе в сила през август, а втората фаза ще започне на 1 януари следващата година. Боложан трябва да прокара реформите си в румънския парламент, макар че повечето наблюдатели смятат, че четирипартийната коалиция ще остане единна и че тази законодателна стъпка няма да се окаже голяма пречка за премиера.
Реакцията на обществеността е друг въпрос.
„Ще видим как премиерът и партиите от правителството ще паднат в социологическите проучвания“, коментира Раду Магдин, бивш съветник на румънското правителство, който сега е главен изпълнителен директор на Smartlink Communications, пише POLITICO. Макар че не се очакват размирици, фискалните мерки може да предизвикат публични протести, казва Магдин. „Предимството на правителството е, че е лято. Недостатъкът е, че след ваканциите, през септември, идва есента на недоволството.“
Във вторник министрите на финансите на ЕС ще определят параметрите на исканията си към Букурещ. Малко вероятно е обаче Брюксел да е имал възможност да вземе предвид най-новия план със строги мерки на Боложан. Румъния ще има срок до 15 октомври да изготви бюджет, който отговаря на изискванията на ЕС за намаляване на дефицита.
Според Даниел Даяну, председател на румънския фискален съвет, който съветва правителството по въпросите на разходите, страната трябва да намали дефицита под 6,5% от БВП до 2026 г.„Намаляването на разходите и увеличаването на данъците ще се отразят на растежа на БВП, но това е неизбежно“, допълва Даяну в неотдавнашна презентация.