Марк Кюбан: Първият трилионер може да е „пич от мазето“, който знае как да използва AI
Според милиардера, някои „ще направят много пари“ от технологията, чието зараждане сега той сравнява с появата на персоналните компютри и интернет
&format=webp)
Милиардерът предприемач и инвеститор Марк Кюбан смята, че изкуственият интелект има потенциала в бъдеще да генерира повече нетно състояние за определен човек в сравнение с натрупаното в сметките на най-богатите хора на планетата.
В епизод на подкаста High Performance той прогнозира, че технологията ще доведе до първия трилионер, който обаче има уменията да я използва по неизвестен за останалите начин.
„Не сме видели най-доброто или най-безумното от това, което изкуственият интелект ще може да направи.
Не само мисля, че ще създаде трилионер, но той може да се окаже просто един пич от мазето. Представете си каква лудост!
Към момента изкуственият интелект се използва основно за автоматизиране на ежедневни задачи като съставяне на графици и списъци със задачи. Други го възприемат като виртуален съветник, допълва CNBC,
В корпоративния свят главният изпълнителен директор на Chipotle Скот Боатрайт заяви пред Fortune, че инструментите с AI са съкратили времето за наемане на служители със 75%.
Това е само „преддверие“ на възможностите смята Кюбан.
„Спомнете си първите дни на персоналните компютри, когато хората казваха: „Това не ми трябва. Какво е това нещо интернет? Защо ни е нужен? После се появиха смартфоните.
Ще намерим нещо еквивалентно за изкуствения интелект и тогава, пет години по-късно, хората ще си казват: „Как съм живял без него?“ Някои ще направят много пари,
продължава милиардерът и допълва: „Не казвам, че изведнъж ще се появят роботи, които са по-умни от хората. Но ще намерим начини да направим живота си по-добър.“
Сред един от най-сериозните проблеми с AI е потенциалът му да измести работни места – технологични компании като Shopify и Fiverr настоятелно призовават служителите си да усвояват умения с технологията, а Duolingo постепенно ще спре да използва изпълнители за задачи, които могат да бъдат заменени от изкуствен интелект.
Някои злоупотребяват с технологията, за извършване на онлайн измами, кибератаки, създаване и разпространяване на дезинформация.
AI също така има значително въздействие върху околната среда, тъй като центровете за данни се нуждаят от много енергия и вода, за да поддържат процесорите хладни и да работят безпроблемно.
Изследователите установиха, че за обучението на модел като GPT-3 на Open AI например са необходими 1287 мегаватчаса електроенергия, което е достатъчно за захранването на около 120 жилища в САЩ за една година.
Но като се има предвид колко бързо се развива технологията, Кюбан смята, че ще си направите лоша услуга, ако не се опитате поне да се запознаете с нея.
Изтеглете Gemini от Google. Изтеглете ChatGPT и просто задавайте въпросите си за всичко. Но не предполагайте, че отговорите са верни.
И когато откриете нещо, с което не сте съгласни, кажете на изкуствения интелект, че не сте съгласни с него“, за да подобрите работата му и да се справите с евентуалните му предубеждения.
Трябва да осъзнаете, че той всъщност не мисли. Той не е умен. Това, което може да прави, е да намира информация и да я подрежда по начин, по който хората могат да осмислят.“, допълва той.