Биткойнът като масова валута? Плажното градче Ел Зонте прави първите стъпки
От всички места, на които може да започне финансова революция, Ел Зонте е най-неочакваното. Но това малко салвадорско градче вече е известно по целия свят като Биткойн Бийч
&format=webp)
Ел Салвадор е малка страна в Централна Америка. А Ел Зонте е малко градче с плаж. До там се стига по тесен път, отбивката до плажа може и да се пропусне. Натам сочи един-единствен знак. Следобед плажът е пуст, разхожда се едно куче, няколко сърфисти лежат на шезлонги.
От всички места, на които може да започне финансова революция, Ел Зонте е най-неочакваното, пише BBC. Но това малко салвадорско градче вече е известно по целия свят като Биткойн Бийч. Нещо като експериментално поле за масово разплащане с виртуална валута.
Казано накратко – в Ел Зонте са приели, че всичко ще се купува и продава с биткойни. Това повдига много въпроси. На първо място организационни, на второ – принципни. Може ли една икономика, била тя и само местна, да функционира изцяло по този начин.
Ако отидете в някой плажен бар, ще кажат „да“. Персоналът дори не трепва когато клиентът поиска да плати с биткойни. Просто му подават различно устройство.
Това работи и в полза на туризма. Освен с красивите си плажове и идеалните условия за сърф, Ел Зонте вече е известен и със своя валутно-социален експеримент. От практична гледна точка ползата за плащащите с биткойн е, че никой не ги таксува за превалутиране.
Експериментът в Ел Зонте започва през 2019 г. Инициативата е подета от икономиста Майк Питърсън и Роман Мартинез – човек с авторитет сред местната общност. По онова време Питърсън е част от екипа на НПО, което работи с младите хора в околността. Целта да ги подкрепят и да им покажат, че има и други възможности освен да са част от местна банда. Десетилетия наред Ел Салвадор е известна като износител на престъпници и една от най-опасните страни в света.
Едно анонимно дарение в биткойн към организацията слага началото, твърди Питърсън. Дарителят иска то да се използва без да се трансформира в друга валута. Затова работещите за организацията младежи получават заплати в биткойн за дейности като почистване на плажове и реки. Всъщност това е много хитра стратегия. Младите са единствените, които биха се съгласили на такова плащане, защото по-възрастните нямат доверие на невидими пари. Опитът се оказва успешен и плащанията в биткойн добиват популярност.
В началото на пандемията местната икономика съвсем замира и така неправителствената организация става още по-важна.
„Ел Салвадор имаше едно предимство. Страната няма собствена валута, а през 2001 г. е приела американския долар като разплащателно средство“, казва Питърсън.
Т.е. условията за въвеждане на биткойн са идеални, защото виртуалната валута няма да се „бие“ с местната. Едновременно с това голяма част от хората нямат достъп до банкови услуги. Така че въвеждането на този платежен метод им дава достъп до електронни разплащания.
Един от хората, които приемат идеята, е 23-годишният Брайън Флорес, който сега работи за организацията BitcoinBeach, основана от Питърсън и Мартинез. Той се присъединява като тийнейджър, а днес е лектор, който учи другите как се използва криптовалута.
„Компанията промени живота ми. Повечето ми приятели от училище са или в затвора, или мъртви. Аз съм от бедно семейство. Преди работехме по фермите, но откакто се появи биткойнът, работя за BitcoinBeach“, казва Флорес.
Животът му наистина изглежда, че се е променил към добро. Той е пътувал до Европа и планира да посети и САЩ.
Налагането на биткойна в Ел Зонте не става изведнъж. Всъщност за целите на този експеримент е разработен специален портфейл Bitcoin Beach Wallet. В наши дни не може да намерите това мобилно приложение, защото то е под ново име – Blink и сред най-известните в областта. Негови автори са от компанията Galoy, основана от Крис Хънтър. Това приложение е максимално опростено и освен това плащанията минават мигновено, нещо, което е рядко срещано през 2019 г.
Две години по-късно прясно президентът на Ел Салвадор Найиб Букеле обявява, че ще наложи със закон използването на биткойн в цялата страна. Той нарича експеримента в Ел Зонте вдъхновение и наистина превръща виртуалната валута в законно средство за всякакви разплащания, което прави страната му световен първенец в това отношение.
В началото на 2025 г. обаче нещата се променят. Оказва се, че фискалната политика на Ел Салвадор далеч не е толкова добра. Страната започва преговори с Международния валутен фонд за заем от 1.4 млрд. долара. Организацията обаче настоява разплащанията с биткойн да станат отново само доброволни. Под натиск Букеле се съгласява.
В Ел Зонте обаче криптовалутата остава основно средство за разплащане. Според Питърсън тази практика се разпространява и из цялата страна вече има стотина такива общности. Той твърди, че използването на биткойн е изиграло сериозна роля за увеличаване на туристите. Истина е, че през последните години в Ел Салвадор отчитат ръст от над 90%.
Но причината за това може да се търси и другаде. Президентът Букеле приложи изключително строга политика в опит да се справи с престъпността. През 2022 г. той обяви извънредно положение, което му даде допълнителни правомощия. В следващите месеци бяха арестувани над 80 хил. души по подозрение, че са членове на различни банди. Букеле бе силно критикуван от правозащитни организации заради масовите арести. Но след тази операция Държавният департамент на САЩ счита Ел Салвадор за една от най-безопасните за туристически дестинации.