Дигиталните шампиони на ЦИЕ достигат капитализация от 117 млрд. долара
Пазарната стойност на 32 компании в региона надхвърля 1 млрд. долара, а други 50 могат да се похвалят с оценки над 250 млн. долара, според доклада Digital Champions CEE 2025 изготвен от фондация „Цифрова Полша“
&format=webp)
Общата пазарна капитализация на 100-те най-големи технологични компании в Централна и Източна Европа възлиза на близо 117 милиарда долара, а първите три места в класацията тази година са заети от естонската финтех Wise и от две полски компании: InPost и Allegro.
Това показват резултатите в доклада Digital Champions CEE 2025, изготвен от фондация „Цифрова Полша“.
Според данните стойността на 32 компании в региона надхвърля 1 млрд. долара, а други 50 могат да се похвалят с оценки над 250 млн. долара.
Най-голям брой компании в списъка идват от Полша - най-голямата икономика в региона, като 39 технологични имат обща оценка над 43 млрд. долара.
Същевременно Естония и Чехия имат по 13 компании сред цифровите шампиони, като стойността на естонските компании е почти два пъти по-висока от тази на чешките - 21,7 млрд. долара срещу 12,2 млрд. долара. Литва (7 компании) и Румъния (6 компании) се нареждат по-надолу в класацията, отбелязва Euronews.
Полша и Прибалтика са технологични лидери
„Полша се превърна в плодородна почва за изграждане на цифрови компании, а местните фондове за рисков капитал и за дялово участие играят все по-важна роля в стимулирането на техния растеж.
Заслужава да се отбележи, че компаниите, които са използвали такова финансиране, често не само заемат силни позиции на вътрешния и регионалния пазар, но и постигат значителен напредък на световната сцена.
InPost, Booksy и ICEYE са най-добрите примери - технологични компании, чиито продукти и услуги са придобили международен обхват далеч извън Полша и региона на Централна и Източна Европа“, коментира Розалия Урбанек, директор инвестиции в PFR Ventures.
ICEYE е финландска компания, съоснована от Рафал Моджевски от Полша и също има значителни операции в страната.
Въпреки че най-голям брой компании в класацията са от Полша, балтийските страни остават безспорни лидери в технологичния сектор в региона. На 23-те компании от Литва, Латвия и Естония се падат над 30% от общата оценка на всички компании в списъка, докато в тези страни живее само около 4% от населението на ЦИЕ.
Както се посочва в доклада, технологичният сектор в Централна и Източна Европа се представя изключително добре в сравнение с цялостната икономика на страните от региона.
Технологичните компании представляват повече от 8% от европейската цифрова икономика, като общата стойност е 3 трилиона евро. През последното десетилетие стойността им нараства два до три пъти по-бързо, отколкото тази на подобни компании в Западна Европа.
Предизвикателства
„Технологичните компании от региона имат огромен потенциал и постоянно доказват, че са на нивото на конкурентите си от други части на света. Важно е обаче да се подчертае, че трябва международна перспектива, тъй като само тя им позволява да реализират напълно своя потенциал.
Разработването на технологии в Централна и Източна Европа също има значително предимство - регионът предлага ИТ таланти, като същевременно позволява на предприятията да работят на разумни цени“, коментира Филип Качмаржик, член на управителния съвет на XTB.
Представителите на технологичните компании обаче посочват множество пречки пред растежа.
Марчин Качмерж, главен изпълнителен директор на компанията за електронна търговия Allegro, изтъква проблеми като сложните разпоредби на ЕС, липсата на синхронизация при прилагането им в държавите членки и нелоялната конкуренция от страни извън ЕС.
„Смятаме, че тези тежести са непропорционално по-големи за европейските компании в сравнение с техните конкуренти извън Европа. В диалога си с националните органи и органите на ЕС постоянно призоваваме за равни условия за всички субекти на пазара на ЕС, независимо от техния размер или произход, тъй като това е най-добрият начин за насърчаване на здравословната конкуренция и иновациите, и за защита интересите на потребителите.“
Едно от най-големите предизвикателства е ограниченият достъп до капитал.
„Въпреки че много компании имат иновативни идеи и потенциал за разширяване на външните пазари, често не разполагат с достатъчно капитал, за да изпълнят успешно плановете си.
Достъпът до външни източници на финансиране, като например фондове за рисков капитал, би могъл да осигури решаваща подкрепа за компаниите в региона. Подобна е ситуацията и при първичните публични предлагания (IPO) - малко компании избират този път, тъй като го смятат за прекалено сложен или рискован“, казва Шимон Валах, вицепрезидент по цифровите технологии и стратегията в InPost.
Той обаче добавя, че интересът на инвеститорите към сектора нараства, за което свидетелства общата стойност на инвестициите в технологични компании от ЦИЕ през 2024 г., която е 3,89 млрд. евро. Полша, с 592,1 млн. евро, се нарежда на второ място непосредствено след Турция.
Проучване, проведено от The Recursive в началото на 2025 г., показва, че 62% от рисковите капиталисти в региона на ЦИЕ очакват по-благоприятен инвестиционен климат през 2025 г. Инвеститорите са оптимистично настроени за дългосрочните възможностите за растеж в сектори като изкуствен интелект, киберсигурност и дийп технологии.