Милиони уебсайтове, сред които Sky News, The Associated Press и Buzzfeed, вече ще могат да блокират достъпа на ботове с изкуствен интелект (AI) до съдържанието си. Новата система се внедрява от компанията Cloudflare, която хоства около една пета от интернета, пише BBC.

 Сайтовете ще могат да изискват заплащане от AI компаниите в замяна на използването на тяхното съдържание. Много известни писатели, художници, музиканти и актьори обвиняват въпросните компании, че обучават системите си на базата на техните творби без разрешение или компенсация.

В Обединеното кралство това доведе до ожесточени спорове между правителството и творци, сред които и Сър Елтън Джон, относно защитата на авторските права.

Технологията на Cloudflare е насочена срещу AI ботовете, които изследват интернет, индексират и събират данни. Те са важни за начина, по който компаниите за изкуствен интелект изграждат, обучават и експлоатират своите системи.

 Cloudflare твърди, че към момента технологията им е активна на един милион уебсайта.

Роджър Линч, главен изпълнителен директор на Condé Nast, чиито печатни издания включват GQ, Vogue и The New Yorker, определи  новата система като „промяна в правилата на играта“ за издателите, цитира BBC.

„Това е важна стъпка към създаването на справедлив обмен на съдържание в интернет, който защитава създателите, подкрепя качествената журналистика и държи AI компаниите отговорни“, написа той в изявление.

Други експерти обаче подчертава, че са необходими още по-силни правни защити.

Да оцелеем в ерата на AI

Първоначално системата ще се прилага по подразбиране за новите потребители на услугите на Cloudflare, както и за сайтовете, които са участвали в по-ранна инициатива за блокиране на блокерите.

Много издатели обвиняват компаниите за изкуствен интелект, че използват съдържанието им без разрешение.

Наскоро например BBC заплаши да предприеме правни действия срещу американската компания Perplexity, като поиска незабавно прекратяване на използване на съдържанието и плащане на обезщетение.

Въпреки това издателите като цяло са склонни да позволяват на ботовете от търсачки като Google да имат достъп до сайтовете им, за да могат в замяна търсачките да насочват потребителите към тяхното съдържание.

Perplexity обвини BBC, че се опитва да запази „монопола на Google“.

Cloudflare обаче твърди, че изкуственият интелект нарушава неписаното споразумение между издателите и ботовете. Според компанията ботовете с изкуствен интелект, събират съдържание като текст, статии и изображения, за да генерират отговори, без да препращат посетителите към оригиналния източник. По този начин първоначалният създател бива лишен от приходи.

„Ако интернет иска да оцелее в ерата на AI, трябва да дадем на издателите контрола, който заслужават, и да изградим нов икономически модел, работещ за всички“, написа главният изпълнителен директор на фирмата Матю Принс.

За тази цел компанията разработва система „Pay Per Crawl“, която ще даде на създателите на съдържание възможност да изискват плащане от AI компаниите.

Битка с ботовете

Според Cloudflare се наблюдава изключително висока активност на ботове с изкуствен интелект. „Те генерират повече от 50 милиарда заявки към мрежата ни всеки ден.“ , обяви компанията през март.

Съществуват опасения, че определени ботове могат да заобикалят вече създадените за тяхното изключване протоколи. В опит да се противодейства на тези „нарушители“, Cloudflare разработва система, която ги изпраща в „лабиринт“ от уеб страници, пълни с генериран от AI „боклук“.

Междувременно и от двете страни на Атлантическия океан създателите на съдържание са се обърнали към съда в опит да предотвратят това, което считат за посегателство на AI компании върху творческите права.

Ед Нютон-Рекс, основател на Fairly Trained – фирма, която сертифицира  системи с изкуствен интелект, тренирани само с лицензирани данни, вижда правните битки като „положително развитие“. Той обаче го смята за недостатъчно: „Това е само лек, когато е необходима сериозна операция.“

„Единственият реален начин да се защити съдържанието на хората от кражба от компании за изкуствен интелект е чрез закона.“

Режисьорката Бибан Кидрон, която води кампания за по-голяма защита на творците, приветства новината. „Cloudflare е в сърцето на цифровия свят и е вълнуващо да видим, че предприемат решителни действия.“

„Ако искаме динамична публична сфера, AI компаниите трябва да допринасят за общностите, в които работят. Това ще рече да плащат справедлив дял от данъците си, да се споразумяват с тези, чиято работа са откраднали, за да създадат своите продукти, и, както Cloudflare току-що показа, да използват технологиите по творчески начин, за да гарантират справедливост между дигиталните и човешките творци.“