Европейската комисия е отворена за идеята държавите членки на ЕС сами да определят минималната възраст за потребителите на социални мрежи.

Това се казва в проектонасоки, с които е запознат Politico. Според изданието, те съдържат указания как платформите трябва да прилагат разпоредбите на Закона за дигиталните услуги, свързани със защита на непълнолетните.

В последния проект, разпространен миналата седмица, в списъка на обстоятелствата, при които платформите следва да прилагат проверка на възрастта, се споменава възможността за национални закони, които предписват „минимална възраст за достъп до определени продукти или услуги“ на платформите, включително социалните медии.

Тъй като страните от ЕС, сред които на първо място е Франция, продължават да предприемат национални мерки за ограничаване на достъпа на деца до социални мрежи като TikTok и Instagram, въпросът дали тези мерки са съвместими със Закона за дигиталните услуги, е предмет на дебат, допълва Politico.

Според представители на сектора националните мерки увеличават фрагментацията и противоречат на DSA - забележителния регламент на ЕС за социалните медии, за чието прилагане отговаря ЕК.

Друго допълнение към проекта се опитва да ограничи риска от фрагментация, като дава по-голяма свобода на доставчиците на социални медии какви мерки използват, за да установят възрастта на потребителите.

На платформите следва да бъде разрешено да използват оценка на възрастта, дори ако могат да докажат, че тя осигурява сравними резултати с мерките за проверка, се казва в проекта.

Мерките за проверка на възрастта с висока степен на сигурност включват използване на държавни документи за самоличност или банкови карти, за разлика от техниките за оценка на възрастта, които само установяват дали даден потребител е „вероятно да е на определена възраст, да попада в определен възрастов диапазон или да е над или под определена възраст“, се отбелязва в насоките.

Очаква се окончателният вариант на насоките да бъде публикуван преди лятната ваканция на институциите в Брюксел.