Цените на петрола се понижиха с повече от 3% в петък, след като президентът Доналд Тръмп засега се въздържа да предприеме унижожителен удар по Иран, член на ОПЕК.

Световният бенчмарк Брент поевтиня с 2,78 долара, или 3,53%, до 76,07 долара за барел. Американският суров петрол поскъпна с 84 цента, или 1,12%, до 74,30 долара за барел, съобщава CNBC.

Тръмп заяви в четвъртък, че ще вземе решението си за нанасяне на удар в рамките на следващите две седмици, но възнамерява да предостави пространство за провеждане на потенциални преговори относно ядрената програма на Ислямската република.

„Въз основа на факта, че има значителен шанс за преговори, които могат да се проведат или не с Иран в близко бъдеще, ще взема решението си дали да го направя или не в рамките на следващите две седмици“, заяви Тръмп в официален коментар, цитиран от прессекретаря на Белия дом.

Въпреки че президентът на САЩ се въздържа, Израел засили атаките си срещу Иран в осмия ден на конфликта.

Министър-председателят Бенямин Нетаняху е наредил на израелските военни да засилят ударите си по стратегически и правителствени цели, след като иранска ракета порази голяма болница в Южен Израел, съобщи министърът на отбраната Израел Кац в четвъртък, допълва CNBC.

Междувременно висши дипломати от Великобритания, Франция и Германия настояха за 11-часова дипломация с Иран в Женева в петък, докато Вашингтон обмисля възможността да се присъедини към военната кампания на Израел срещу Техеран през следващите две седмици.

След срещата си в четвъртък с държавния секретар на САЩ Марко Рубио и специалния пратеник за Близкия изток Стив Уиткоф министърът на външните работи на Обединеното кралство Дейвид Лами заяви, че тримата „са обсъдили как със споразумение може да се избегне задълбочаването на конфликта“ и че „сега съществува възможност в рамките на следващите две седмици да се постигне дипломатическо решение“.

„Няма място за преговори със САЩ, докато израелската агресия не спре“, заяви иранският външен министър Абас Арагчи, който се очаква да участва в преговори в Женева.

„В САЩ има много политически служители, убедени, че не трябва отново да допускаме грешките от миналото. Това, което видяхме в Либия, в Афганистан, в Ирак, не искаме да се възпроизвежда“, заяви френският външен министър Жан-Ноел Баро в телевизионно интервю за френска медия, цитиран от CNBC.

Предвид ескалиращата ситуация пазарите са тревожни от възможността конфликтът да дестабилизира по-широкия, богат на петрол Близък изток и потенциално да привлече в конфликта най-голямата икономика в света, което подтикна инвеститорите към сигурни активи и по-широко фокусиране върху отбранителни компании и инициативи.